Scandinavian Biogas, lider północnoeuropejskiego sektora biogazu poinformował o planach budowy biogazowni na strategicznie ważnym niemieckim rynku, który szwedzka spółka traktuje priorytetowo z uwagi na dobrze rozwiniętą infrastrukturę gazową oraz probiogazowe nastawienie.
Scandinavian Biogas podpisał umowę z German Biogas i Sverige AB, firmą zajmującą się rozwojem projektów, która zainicjowała budowę dwóch biogazowni w Niemczech o łącznej mocy około 240 GWh. Współwłaścicielami poszczególnych zakładów produkcyjnych będą Scandinavian Biogas (85%) oraz German Biogas i Sverige AB (15%).
Scandinavian Biogas na niemieckim rynku
Szwedzki producent początkowo zakłada realizację dwóch projektów, jednak ostateczne decyzje inwestycyjne mają zapaść w 2024 roku, po wydaniu m.in. pozwoleń środowiskowych. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na ok. 90 milionów euro.
Ambicją grupy jest zrealizowanie projektów zakładających budowę instalacji biometanu w Europie Północnej. Priorytetem jest rynek niemiecki ze względu na jego wielkość, dobrze rozwiniętą infrastrukturę gazową oraz probiogazowe nastawienie.
6. Kongres Biometanu – zarejestruj się
Zgodnie ze strategią Scandinavian Biogas produkcja w niemieckich zakładach opierać się będzie głównie na oborniku i innych odpadach organicznych pochodzenia rolniczego. W planach jest zatłaczanie biogazu do niemieckiej sieci gazowej. Pozostałości z produkcji zostaną przetwarzane na bionawóz, który będzie przekazywany do pobliskich gospodarstw.
„Wejście na rozległy rynek niemiecki jest strategicznym punktem, kamieniem milowym i ważnym uzupełnieniem naszych celów produkcyjnych na lata 2026 i 2030. Bardzo atrakcyjny niemiecki rynek biogazu znajduje się w fazie przechodzenia od produkcji energii elektrycznej do produkcji biometanu, a my chcemy być ważnym graczem w tej transformacji” — mówi Matti Vikkula, prezes i dyrektor generalny Scandinavian Biogas.
Decyzje inwestycyjne
Kolejnym etapem są przygotowania do ostatecznych decyzji inwestycyjnych, które obejmują m.in. uzyskanie pozwoleń gruntowych i środowiskowych, specyfikacji, wybór partnerów technologicznych oraz obsługi każdego obiektu. Decyzje inwestycyjne mają zapaść odpowiednio w ciągu 12 i 20 miesięcy. Uruchomienie produkcji następuje zazwyczaj w ciągu 14-18 miesięcy od decyzji inwestycyjnej.
„Dzięki tej współpracy zyskujemy partnera, który wesprze nas w rozwoju rynku niemieckiego. Bardzo dobrze jest rozpocząć współpracę z dwoma ustalonymi projektami i opcjami dla przyszłych projektów biogazowych”, mówi Michael Wallis Olausson, Head of Growth, w Scandinavian Biogas.
Strategicznym celem Scandinavian Biogas jest osiągnięcie zdolności produkcyjnej biometanu na poziomie 1,2 TWh w 2026 r. i 3 TWh do 2030 r. poprzez utworzenie kilku dużych biogazowni w Skandynawii i Europie Północnej.
Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Scandinavian Biogas