Wystartował nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w inteligentne sieci energetyczne (smart grid). Wsparcie pozwoli na budowę nowych lub modernizację już istniejących systemów dystrybucji energii w Polsce Wschodniej. To duży krok w kierunku przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, wykorzystującą OZE.
Konkurs przeprowadzi Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Budżet wynosi 150 mln zł.
Inteligentne sieci energetyczne
Smart grid to sieci dystrybucyjne i powiązane z nimi wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne, które łączą działania każdej ze stron – wytwórców, dystrybutorów i odbiorców energii elektrycznej. Pozwalają na sprawne i efektywne podłączanie rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Taki system zapewnia mniejszą awaryjność i większą stabilność dostaw do ostatecznych odbiorców.
Zielona i stabilna energia na potrzeby transportu
Konkurs skierowano do dużych przedsiębiorstw tzw. operatorów systemu dystrybucji energii. Wspierane będą inwestycje w inteligentną sieć, m.in.: linie napowietrzne i kablowe, stacje, rozdzielnie, transformatory, łączniki, automatykę i zabezpieczenia, systemy pomiarowe, bezpieczeństwa, komunikacji oraz IT.
– Modernizacja i budowa sieci pozwoli stworzyć warunki dla dalszego dynamicznego rozwoju biznesu w makroregionie, zapewni także bardziej zieloną i stabilną energię na potrzeby transportu – kolejowego i miejskiego – tłumaczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Czytaj również: Rusza konkurs „Gospodarka o obiegu zamkniętym”. W puli 500 tys. zł!
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, w ramach którego realizowany będzie Konkurs, to kontynuacja wsparcia dla sześciu wschodnich województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego (bez Warszawy i otaczających ją powiatów). Przedsięwzięcie będzie służyło utrwaleniu warunków sprzyjających konkurencyjności gospodarki oraz wyższej jakości życia w tych regionach.
Z programu dofinansowywane będą projekty nastawione na biznes, adaptację miast do zmian klimatu, ochronę bioróżnorodności, zwiększenie dostępności kolejowej i drogowej, a także rozwój niskoemisyjnej mobilności miejskiej, inteligentnych sieci dystrybucji energii oraz zrównoważonej turystyki.
– Polska Wschodnia to obszar wyróżniający się na tle kraju pod względem dynamiki produkcji energii z odnawialnych źródeł. Inwestycje w inteligentne sieci elektroenergetyczne są niezbędnym wsparciem dla utrzymania tego tempa. Pozwolą na sprawne podłączenie do systemu rozproszonych OZE. Sieci będą mniej awaryjne i będą generowały mniej strat przesyłowych niż przestarzała infrastruktura elektroenergetyczna – tłumaczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Biomasa w ciepłownictwie i energetyce
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!źródło: MFiPR
zdjęcie: Pixabay
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE