Prace związane z pierwszym na polskim wybrzeżu terminalem instalacyjnym dla morskich farm wiatrowych postępują. Na jakim etapie jest budowa?
Morska energetyka wiatrowa
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz spółka ORLEN Neptun przedstawiły informacje na temat rozwoju prac nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu. W trakcie spotkania omówiono także rolę portów morskich w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
– Morska energetyka wiatrowa ma szansę stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki. Rozbudowa portu w Świnoujściu o nowy terminal to wielka szansa na rozwój całego regionu. Badania pokazują, że jedno miejsce pracy w porcie generuje aż osiem miejsc pracy w przemyśle okołoportowym – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Terminal instalacyjny w Świnoujściu
Na przełomie 2024 i 2025 r. w porcie Świnoujście rozpocznie pracę pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych. Umowę na dzierżawę portowych terenów podpisano jesienią 2022 r.
Zgodnie z harmonogramem budowa obiektu ruszy jeszcze w 2023 r. Zdolność operacyjną instalacja osiągnie na przełomie 2024 i 2025 r. Obecnie trwają prace rozbiórkowe przygotowujące teren do rozpoczęcia budowy.
Terminal instalacyjny w Świnoujściu będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Zgodnie z założeniami posłuży w pierwszej kolejności do zamontowania komponentów farmy Baltic Power, a następnie do realizacji kolejnych inwestycji na Bałtyku. Port, z uwagi na swoją lokalizację, będzie mógł oferować obsługę nie tylko polskich przedsięwzięć, ale również zagranicznych.
Czytaj również: Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne – nowe inwestycje PGE EO
Farma Baltic Power
Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie Grupy ORLEN i Northland Power. Dzięki intensywnym pracom niemal 90 ekspertów z 10 krajów jest on obecnie najbardziej zaawansowanym projektem morskiej energetyki wiatrowej na polskich wodach Bałtyku.
Spółka zabezpieczyła już wszystkie kluczowe elementy w ramach łańcucha dostaw, w którym uczestniczą również firmy z Polski. Baltic Power rozpoczął również budowę lądowej infrastruktury przyłączeniowej, która będzie odbierała moc wyprodukowaną przez turbiny na morzu.
Rynek Biogazu i Biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Ministerstwo Infrastruktury