PGE Energia Odnawialna, spółka Grupy PGE, wybuduje odnawialne źródła energii o łącznej mocy 100 MW.

Reklama

PGE Energia Odnawialna podpisała 16 marca porozumienie z Miastem Stalowa Wola oraz spółką Euro-Park Stalowa Wola z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Umożliwi to wybudowanie farm wiatrowych i fotowoltaicznych oraz magazynów energii.

Farmy wiatrowe i fotowoltaiczne

– Inwestycje w Stalowej Woli, to kolejny przykład modelowej współpracy między miejscowym samorządem a PGE. Na początku 2023 roku rozpoczęliśmy budowę największego w naszej historii przyłącza sieciowego dla Strategicznego Parku Inwestycyjnego Euro-Park Stalowa Wola, teraz planujemy wspólne inwestycje w odnawialne źródła energii. Wybudujemy farmy wiatrowe i fotowoltaiczne o łącznej mocy blisko 100 MW oraz magazyny energii o pojemności do 30 MWh. To wszystko sprawi, że więcej zielonej energii trafi do sieci i działających tu inwestorów, a nowoczesna sieć dystrybucyjna zapewni stabilne dostawy tańszej energii – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Jesienią 2022 roku PGE rozpoczęła w regionie budowę farmy fotowoltaicznej Jeziórko, która zostanie uruchomiona w 2023 roku i zapewni czystą energię mieszkańcom regionu i inwestorom. W 2024 roku instalacja osiągnie docelową moc 153 MW.

– Coraz więcej firm, kierując się zasadami ESG, wybiera miejsce inwestycji, biorąc pod uwagę dostęp do zielonej energii. Jesteśmy gotowi współpracować z samorządami i inwestorami, aby im w tym pomóc. Jednocześnie stale realizujemy inwestycje, które zwiększają nasze moce wytwórcze z OZE – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Czytaj również: Czy warto monitorować instalacje fotowoltaiczne?


PGE Energia Odnawialna – lider zielonej transformacji

Tylko w 2022 r. energia produkowana przez PGE Energię Odnawialną z wody, wiatru i słońca osiągnęła rekordowy poziom 1 931 GWh. To o 5,3% więcej niż rok wcześniej. Lider zielonej transformacji energetycznej w Polsce jest już w stanie pokryć energią z OZE roczne zapotrzebowanie 860 tys. gospodarstw domowych.

Zgodnie z przyjętą strategią, do 2030 roku PGE będzie posiadać 3 GW mocy w elektrowniach fotowoltaicznych, 1,7 GW mocy w elektrowniach wiatrowych na lądzie i 2,5 GW w morskich elektrowniach wiatrowych na Bałtyku.

Należąca do Grupy Kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii w Polsce. Posiada 20 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 24 elektrownie fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2433,1 MW.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło i zdjęcie: komunikat prasowy PGE

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE