Pierwsza biometanownia w Ukrainie została przyłączona do sieci gazowej. To dopiero początek dalekosiężnych zamiarów, jakie wschodnie państwo chce powziąć w celu energetycznego uniezależnienia się. Rozwój biometanu został już rozplanowany na najbliższe lata.


Sprzyjające okoliczności

– Temat biometanu rozwija się w dobrym kierunku. W ubiegłym roku udało nam się przyjąć ustawę podstawową (nr 5464 z 21 października 2021 r.). Ponadto gaz ziemny podrożał, przez co obecnie bardziej opłaca się wytwarzać biometan, niż używać biogazu do produkcji energii elektrycznej. Firmy są tym zainteresowane i myślę, że w tym roku zobaczymy co najmniej pięć projektów biometanowych – mówi Heorhiy Heletukha, szef zarządu Bioenergetycznego Stowarzyszenia Ukrainy.

W kwietniu w obwodzie czernihowskim rozpoczęła się dystrybucja biometanu do gazociągów. Ten rejon znajduje się przy granicy z Rosją i Białorusią. Dalsze realizowanie tego typu inwestycji w czasie wojny to wyzwanie, ale jeśli się uda, to zdaniem szefa BAU będzie to pozytywny sygnał.

Reklama

W opinii ekspertów takie cele są słuszne z punktu widzenia finansowania inwestycji. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju jest gotów wspierać je w większym stopniu, niż wytwarzanie zielonej energii. Głównie ze względu na fakt, że biometan pod względem opłacalności jest stabilniejszy.


6. Kongres Biometanu – 11-12 maja 2023 w Warszawie


Początek ambitnego planu

W 2024 roku ma zostać wybudowanych kolejnych 5 wytwórni biometanu. EBI wspomoże ten cel kwotą 50 mln euro, która ma wesprzeć także przetwórstwo rolne.

Głównym substratem będą słoma i łodygi kukurydzy. Ukraina to największy w Europie obszar rolny, co sprawia, że tamtejszy rejon ma ogromny potencjał produkcyjny. Powstały tam biometan ma być towarem eksportowym, który zastąpi gaz ziemny.


Czytaj też: Biometan w Ukrainie ruszył – pierwsza instalacja została podłączona do sieci


Rozwój biometanu do kolosalnych rozmiarów

Ocenia się, że potencjał produkcji biometanu pozwoli w 10-20% pokryć zapotrzebowanie całej Europy. Wiele zależy jednak od tego, jakie ceny zaproponuje europejski rynek. Zdaniem ekspertów 800-900 euro za 1000 m3 to minimalna kwota, aby produkcja biometanu była opłacalna.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay

Źródło: Interfax-Ukraine News Agency, UKRINFORM

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE