Zarząd światowego systemu certyfikacji EN plus® poinformował o kolejnym roku stabilnego wzrostu. W 2020 r. całkowita produkcja certyfikowanego pelletu wyniosła 12,3 mln ton. W bieżącym roku może ona przekroczyć 14 mln ton. Większość nowych firm na liście ENplus® to polskie zakłady.
ENplus®
Rekordowe ilości produkcji pelletu certyfikowanego ENplus® są wynikiem ciągłego rozwoju programu i rosnącej liczby certyfikowanych firm. Zaledwie miesiąc temu ogłoszono, że lista z aktywnymi certyfikatami obejmuje ponad 1100 producentów, handlowców i usługodawców w 47 krajach na całym świecie. Jednak większość nowo certyfikowanych firm znajduje się w takich krajach, jak Polska, Ukraina i Rosja. Coraz większe zainteresowanie programem odnotowują również firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją pelletu w Ameryce Południowej.
Niemcy, z ponad 3 mln ton, pozostały największym producentem pelletów z certyfikatem ENplus® w 2020 r. Drugie miejsce zajęła Austria, za nią jest Rosja, a Polska zajęła 4. miejsce, wyprzedzając Francję i Hiszpanię. Niemniej jednak wszystkie kraje z pierwszej szóstki zwiększyły swoją certyfikowaną produkcję w porównaniu z rokiem poprzednim.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
– Wciąż obserwujemy duży popyt na certyfikację pochodzący z większości krajów w Europie. Zgodnie z najnowszymi danymi, które posiadamy, certyfikowana produkcja ENplus® stanowi ponad 85% wolumenu pelletu w co najmniej 10 krajach europejskich. Biorąc pod uwagę okoliczności związane z pandemią i krajowe programy zachęcające do przejścia na bardziej ekologiczną energię, należy się spodziewać, że znacznie więcej użytkowników końcowych będzie poszukiwać wysokiej jakości pelletu, co jest obiecującą prognozą na przyszłość certyfikacji – komentuje Catalinalena Dumitru, dyrektorka programu.
Co ważne, choć nie najważniejsze, to fakt, że kierownictwo systemu ENplus® nadal przeznacza znaczne kwoty na zwalczanie oszustw na rynku pelletu, aby wartość oznaczenia certyfikacyjnego była jak najbardziej chroniona. Do kwietnia 2021 r. zidentyfikowano i wyjaśniono blisko 740 przypadków oszustw. Aby pomóc użytkownikom końcowym zidentyfikować nieuczciwe firmy, na stronie internetowej programu aktualizowana jest tzw. czarna lista.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE