W Niderlandach powstał zakład produkcji biometanu. Stosowanym tam substratem będzie wyłącznie obornik i w kategorii tego typu obiektów będzie jedną z największych instalacji na świecie.

Instalacja została wybudowana w Wijster w Niderlandach. Budowę podzielono na kilka etapów, a realizacją inwestycji zajęła się firma Green Create. Zakład produkcji biometanu powstaje stopniowo od 2020 roku.

Reklama

Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe!


Etapy budowy biometanowni

W pierwszej fazie wybudowano elektrownię o uzyskiwanej corocznie mocy zainstalowanej na poziomie 237 000 MWh. Druga faza dotyczy rozbudowy już istniejącego obiektu, na co udało się już zdobyć niezbędne zgody. Zakład produkcji biometanu zyska 90 000 MWh mocy, a łącznie pozwoli to osiągnąć pułap 327 000 MWh rocznie. Gaz jest już rozprowadzany do holenderskich domostw.

Nowe źródło energii pozwoli uniknąć emisji ponad 162 tys. ton CO2 każdego roku, co można porównać do usunięcia z ulic 35 000 pojazdów lub nieprzejechania 62 mln km. Dzięki wytwarzaniu pofermentu i stosowaniu go jako nawóz, zmniejszy się także ilość gazów cieplarnianych, które są konsekwencją produkcji azotu.


Czytaj też: Europejskie Stowarzyszenie Biogazowe: Biometanu musi być więcej


Zakład produkcji biometanu spełnia plan REPowerEU

Jest szereg powodów, dla których przejście na zieloną energię jest niezbędnym krokiem. Przede wszystkim zwraca się uwagę na względy klimatyczne – mniej emisyjne źródła energii są konieczne, aby powstrzymać degradację środowiska. Ponadto biometan to dobra alternatywa dla gazu ziemnego, więc zwiększenie jego udziału w energetyce i ciepłownictwie pozwala uniezależnić się od paliw kopalnianych z obcych państw. Jest to także sposób na odpowiedzialne przetwarzanie odpadów, jakie pozostają po produkcji rolnej.

Z tych powodów Unia Europejska stworzyła plan REPowerEU, którego celem jest zwiększenie udziału OZE na terenie całego kontynentu. Jedno z założeń dotyczy osiągnięcia produkcji biometanu na poziomie 35 mld m3 rocznie do 2030. Green Create popiera taką politykę klimatyczną i udziela pomocy w przeprowadzaniu transformacji energetycznej. Przedsiębiorstwo działa nie tylko na rynku europejskim, ponieważ jest odpowiedzialne także m.in. za budowę biometanowni w Tigane położonym w RPA.

 

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie poglądowe: Scandinavian-Biogas

Źródło: Bioenergy Insight

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE