Rdzenie kolb kukurydzy to pozostałość rolnicza, której można nadać wymierną wartość. Może stanowić doskonały substrat do produkcji ekologicznego paliwa. Świadczy o tym coraz większe zainteresowanie tym produktem.

Rdzenie kolb kukurydzy można granulować uzyskując znacznie wyższą efektywność spalania. Jednak biomasa z kaczanów kukurydzy okazuje się być mniej emisyjna, tańsza i bardziej dostępna.

Reklama

– Biomasa roślinna jest łatwo dostępna i powszechna. Staje się atrakcyjnym paliwem do zagospodarowania w energetyce lokalnej małej skali. Takim paliwem są rdzenie kolb kukurydzy, które jeszcze do niedawna, po wymłóceniu spadały na ziemię, były przyorywane i ulegały biodegradacji. Było to marnotrawstwo i niegospodarność. Dziś rdzenie kolb kukurydzy stają się pełnowartościowym paliwem do spalania na paleniskach rusztowych lub fluidalnych – twierdzi Łukasz Ściubak, kierownik Energetyki i Automatyki w Polmos Żyrardów, producenta Belvedere Vodka.

Firma sukcesywnie wdraża działania z zakresu strategii zrównoważonego rozwoju i poszukuje paliw alternatywnych.

Selektor osadki kukurydzy – polski wynalazek

W 2017 r. zidentyfikowano niewykorzystane dotąd rdzenie kolb – resztki pożniwne po zbiorze kukurydzy na ziarno. Po przeanalizowaniu parametrów fizyko-chemicznych tej biomasy okazało się, że ma niedoceniony do tej pory potencjał energetyczny.


Kongres Biogazu – sprawdź!


W 2019 r. rozpoczęto projekt finansowany przez NCBiR i współfinansowany z funduszy europejskich. W ramach programu opracowano technologię i selektor do zbioru rdzeni kolb kukurydzy. Inicjatywę zrealizowano w konsorcjum utworzonym przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Power Maize Sp. z o.o. Przedsięwzięcie zakończono w 2021 r., a w jego efekcie powstał w pełni funkcjonalny selektor w formie przyczepy, umożliwiający zbiór rdzeni w jednym przejeździe technologicznym, podczas zbioru ziarna.

– Technologię zbioru i maszynę służącą do zbioru rdzeni zaprojektowano i zbudowano od podstaw. Rozwiązania opatentowano i mają ochronę jako wynalazki oraz wzory przemysłowe. Opracowana technologia umożliwia zebranie rdzeni kolb podczas zbioru ziarna kukurydzy w jednym przejeździe kombajnu. Rdzenie odbierane są bezpośrednio z maszyny i nie mają kontaktu z powierzchnią pola, co przekłada się na brak zanieczyszczeń glebą. Zbiór rdzeni wykonywany jest specjalnie opracowanym i opatentowanym prototypem maszyny – selektorem rdzeni kolb kukurydzy – tłumaczy dr Dawid Wojcieszak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Selektor to innowacyjna maszyna zbierająca. Ma własny system selekcji i odbioru rdzeni kukurydzy. Dzięki temu możliwe jest zbieranie rdzeni kolb kukurydzy z pola bez konieczności stosowania dodatkowych zabiegów technologicznych.

– Selektor posiada funkcję bezpośredniego odbioru rdzeni z kombajnu. Następnie rdzenie oddziela się od liści okrywowych i transportowane do rozdrabniacza. Po rozdrobnieniu materiał składowany jest w zbiorniku, który po napełnieniu rozładowywany jest na towarzyszący zestaw transportowy. Selektor ma formę przyczepy agregowanej z kombajnem przez zaczep służący do transportu wózka z zespołem żniwnym. Maszyna do zbioru rdzeni wyposażona jest we własny silnik i zbiornik paliwa o pojemności wystarczającej na jeden dzień pracy – wyjaśnia dr Dawid Wojcieszak.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Marta Warzych
Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE