Mamy nadzieję na ciągły wzrost produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Chcielibyśmy, aby do 2030 r. sięgnął on nawet 50 proc. w stosunku do poziomu produkcji z 2017 r. Znakomicie wpisałoby się to w projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Tak mówił wiceminister energii Tadeusz Skobel. W Ministerstwie Energii zaprezentowano Raport o kogeneracji w ciepłownictwie autorstwa Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) .
– Rozwój kogeneracji jest jednym z priorytetów działań Ministerstwa Energii. W minionym roku udało się wdrożyć nowy mechanizm wsparcia ustanowiony ustawą o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz pakietem aktów wykonawczych. Mamy świadomość, że działania te mają ogromne znaczenie dla budowy nowych jednostek kogeneracji. I dla rozwoju efektywnych energetycznie systemów ciepłowniczych – powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel.
Stało się to podczas prezentacji pierwszego Raportu o kogeneracji w ciepłownictwie 4 października 2019 r. w Warszawie.
Raport o kogeneracji zaprezentowany
– Głęboko wierzymy w skuteczną transformację sektora ciepłownictwa m.in. w kierunku zmian źródeł konwencjonalnych na jednostki kogeneracji. Mamy nadzieję także na ciągły wzrost produkcji energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Chcielibyśmy, aby do 2030 r. sięgnął on nawet 50% w stosunku do poziomu produkcji z 2017 r. Znakomicie wpisałoby się to w projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – uzasadniał wiceminister Tadeusz Skobel.
Słuszność takiego kierunku działania polskiego rządu znalazła swoje potwierdzenie w wydanej 15 kwietnia 2019 r. decyzji Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu polskiego mechanizmu wsparcia dla wysokosprawnej kogeneracji, o budżecie wynoszącym w perspektywie do 2028 roku ponad 36 mld zł. Według KE polski system wsparcia będzie miał znaczący wpływ na realizację celów Unii Europejskiej w zakresie środowiska i klimatu, w tym w szczególności na poprawę efektywności energetycznej i redukcję emisji CO2.
* * *
Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) powstało w 1991 r. Jako organizacja skupiająca elektrociepłownie produkujące w Polsce ciepło i energię elektryczną w kogeneracji. Organizacja od prawie 30 lat promuje technologię kogeneracyjną, jako najbardziej wydajny i bezpieczny dla środowiska sposób wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!
Źródło: Ministerstwo Energii
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE