Ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. Opublikował go Barcelona Institute for Global Health. Na szczycie listy są miasta z Włoch, Polski i Czech.
W dzienniku The Lancet Planetary Health opublikowano ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności spowodowanej zanieczyszczeniem powietrza. A dokładnie drobnym pyłem zawieszonym (PM2,5) i dwutlenkiem azotu (NO2).
Gdyby wszystkie te miasta poprawiły jakość powietrza osiągając poziomy pyłów zawieszonych zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), każdego roku można by zapobiec blisko 52 tysiącom zgonów w całej Europie.
Dziesięć miast o największym obciążeniu śmiertelnością związaną z ilością pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu to:
- Brescia (Włochy)
- Bergamo (Włochy)
- Karwina (Republika Czeska)
- Vicenza (Włochy)
- Metropolia Śląska (Polska)
- Ostrawa (Republika Czeska)
- Jastrzębie-Zdrój (Polska)
- Saronno (Włochy)
- Rybnik (Polska)
- Havířov (Republika Czeska)
W ostatnich, mroźnych dniach Polska znów biła rekordy zanieczyszczonego powietrza. Pozbycie się smogu to jedno z najważniejszych wyzwań cywilizacyjnych naszego kraju. W wielu miastach jednak wciąż brakuje wiedzy na temat planowania i wdrażania zmian.
Forum Energii realizując program „LeadAIR – pomagamy miastom pokonać smog” skupia się na wsparciu samorządów w walce o poprawę jakości powietrza. A tym samym jakości życia mieszkańców polskich miast. Poprzez udział w programie przedstawiciele miast zdobywają wiedzę oraz umiejętności, narzędzia i inspiracje do antysmogowych działań.
LeadAIR – to już druga edycja
W drugiej edycji projektu LeadAIR udział bierze 15 miast m. in. z obszarów wskazanych w raporcie Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal). Są to Jastrzębie Zdrój, Włocławek i jedno miasto z Aglomeracji Śląskiej: Bytom.
– Działania samorządów są kluczowe dla polskiej transformacji energetycznej – uważa koordynatorka projektu LeadAIR Magdalena Tchórznicka.
Właśnie teraz dokonanie tych zmian jest możliwe. Na stole leżą ogromne pieniądze z nowej perspektywy finansowej UE, z których dużą część trzeba wydać na rozwiązywanie problemów środowiska i klimatu, w tym na poprawę jakości powietrza.
Więcej na ten temat: LeadAIR a ranking miast europejskich o najwyższym wskaźniku śmiertelności
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE