Pytania o pellet można znaleźć na niemal każdej stronie tematycznej. Jaki kocioł kupić? Jak ustawić piec na pellet? Dobry kominek na pellet? Jaki pellet kupić? Gdzie w okolicy kupię dobry pellet? – takie i dziesiątki im podobnych pytań pojawiają się na forach internetowych, do których codziennie dołączają nowe osoby. Zainteresowanie pelletem, piecami i kominkami na pellet wyraźnie wzrasta. Klientom brakuje jednak źródła rzetelnej wiedzy.

W dobie wszechobecnego Internetu droga od klienta do producenta staje się, wbrew pozorom, coraz dłuższa. Kontakt bezpośredni zanika. Dyskusji na temat jaki piec czy jaki pellet kupić, nie prowadzi się już twarzą w twarz. A szkoda, bo to pozwoliłoby uniknąć wielu kryzysowych sytuacji.

Reklama

Zwłaszcza po stronie użytkownika. Instalatorzy mają coraz mniej czasu, by klienta dobrze przeszkolić i przekazać rzetelną wiedzę, w jaki sposób bezpiecznie, ekonomicznie, a więc ekologicznie korzystać z danego urządzenia. Wiele osób daje się skusić promocjom albo okazyjnym ofertom w marketach, gdzie na pewno nie są w stanie uzyskać wszystkich tych informacji, które pozwoliłyby na podłączenie i bezawaryjne użytkowanie pieca. Po poradę łatwiej, szybciej i niemal anonimowo (żeby nie wyjść na takiego, który w ogóle się nie zna) zwracają się oni do użytkowników internetu. A potrzebują przecież dokładnej wiedzy…

Małe urządzenia, dużo technologii

Kominki na pellet to jedno z urządzeń, którego poszukują klienci zainteresowani wykorzystaniem ekologicznego paliwa z drewna.

„Szukam pieca, kominka na pellet z płaszczem wodnym, który jest w stanie ogrzać 90 m2 x 3 m wysokość. Jeden grzejnik 2 m, dwa grzejniki po 150 cm, trzy grzejniki po 50 cm plus bojler 120 l. Obecnie jest piec węglowy 8 kW i daje radę, ale co 2-3 godziny trzeba zaglądać. Czy tego typu piece można po prostu wpiąć do instalacji zamiast węglowego? Układ otwarty”.

Internauci dyskutują, które z dostępnych kominków są najlepsze, czy kupić wyroby polskich producentów, czy może postawić na włoskie albo niemieckie? Bogatsza z roku na rok oferta kominków i piecyków na pellet najlepiej świadczy o tym, że rozwój rynku tego typu produktów jest dynamiczny, a trendy i technologie zmieniają się nieustannie. Sam design niepostrzeżenie zszedł na dalszy plan, choć i tu projektanci zaskakują formami i wykorzystaniem ciekawych materiałów. Najważniejsze jednak są komfort użytkowania i… cena. Mogą bowiem być wykorzystywane zarówno w ramach klasycznego systemu centralnego ogrzewania, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.


Pytania o pellet i odpowiedzi znajdziesz tutaj.

Kliknij i sprawdź!


– Przejawem tej dynamiki jest rozwijanie rozwiązań hermetycznych zwiększających komfort użytkowania. Pionierem takich rozwiązań jest na przykład włoska firma Ravelli, która silnie rozbudowała swoją linię produktów „Zero Philosophy” – twierdzi Przemysław Kubiak, właściciel firmy Ekoflam. – Piecyki budowane są od podstaw z użyciem rozwiązań pozwalających na zupełne wyłączenie wentylatorów ciepłego powietrza, umożliwiając cieszenie się ogrzewaniem grawitacyjnym, czyli bezgłośnym. Nie jest to jedyny krok w stronę zwiększania komfortu użytkownika.

– Dodatkowo większość urządzeń w tej linii została wyposażona w automatyczne czyszczenie paleniska, co pozwala na bezproblemowe rozpalenie urządzenia i doskonałą wizję ognia za każdym razem, bez konieczności czyszczenia piecyka nawet przez dwa tygodnie – dodaje.

Konstrukcja urządzeń hermetycznych, czyli w pełni szczelnych, została stworzona głównie z myślą o instalacji w domach energooszczędnych, w których powietrze do spalania pobierane jest całkowicie z zewnątrz. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie konstrukcyjne i użytkowe.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w magazynie Rynek Pelletu. Sprawdź:

Całe wydanie znajdziesz też tutaj. Dlatego kliknij!

Tekst: Redakcja
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE