Wychwytywanie i składowanie co2 będzie miało ogromne znaczenie dla przyszłości przemysłu wapienniczego w Polsce. A to właśnie ten sektor odgrywa kluczową rolę w naszej gospodarce, dostarczając produkty na bazie wapna niezbędne m.in. W hutnictwie, budownictwie, drogownictwie, rolnictwie, przemyśle chemicznym, papierniczym, spożywczym czy ochronie środowiska.
Produkty wapiennicze są wykorzystywane do produkcji wielu materiałów budowlanych, w procesach oczyszczania spalin, wody i ścieków, do neutralizacji odpadów przemysłowych oraz poprawy jakości gleby, co czyni je nieodzownym elementem wielu procesów przemysłowych i codziennego życia.
Produkcja wapna wiąże się jednak z emisjami CO2, co stanowi istotne wyzwanie w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. Wprowadzenie technologii CCUS wpłynie na znaczną redukcję emisji CO2 poprzez wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, co jest kluczowe dla nowoczesnej, na tle Europy, branży wapienniczej w Polsce. Dzięki temu branża wapiennicza będzie mogła sprostać surowym normom emisji i ich rosnącym kosztom, co jest niezbędne dla utrzymania konkurencyjności na rynku europejskim.
Nowe miejsca pracy, nowe gałęzi przemysłu
Ponadto, rozwój technologii CCUS może prowadzić do tworzenia nowych miejsc pracy oraz rozwijania nowych gałęzi przemysłu, przyciągających inwestycje zagraniczne i wspierających lokalną gospodarkę.
Branża wapiennicza mogłaby współpracować z innymi sektorami gospodarki w celu obniżenia kosztów i zwiększenia efektywności. Współpraca z innymi branżami może obejmować wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz pilotażowe, a docelowo również inwestycje. Najbardziej istotnym elementem współpracy będą jednak huby transportu i składowania CO2, wobec których konieczne jest podjęcie dialogu międzysektorowego w celu oceny możliwości ich powstania we współpracy z sektorami, w których implementacja jest uzasadniona technicznie i ekonomicznie jak np. przemysł cementowy, chemiczny czy hutniczy.
Wprowadzenie technologii CCUS wpłynie na znaczną redukcję emisji CO2, co jest kluczowe dla nowoczesnej na tle Europy, branży wapienniczej w Polsce
Rozwój inicjatywy CCUS w Polsce przyczyni się do rozwoju innowacji technologicznych, także poprawiając ich efektywność oraz zmniejszając koszty, a w przypadku technologii względnie młodych jak np. kriogeniczna separacja dwutlenku węgla pomoże zwiększyć ich poziom gotowości technologicznej.
Innym przykładem innowacji, która może okazać się cennym rozwiązaniem, są produktowe magazyny energii, które pozwolą na wykorzystanie energii (pochodzącej z OZE) i zagospodarowanie pojawiających się okresowo jej nadwyżek do okresowego zwiększania mocy produkcyjnej. Mówiąc o innowacjach należy wspomnieć o technologii BECCS (Bioenergy Carbon Capture and Storage), która opiera się na piecu do wypału wapna zasilanym paliwem z biomasy, połączonym z jednostką wychwytu i składowania. Taki system, oparty na zeroemisyjnej biomasie pozwoli na uzyskanie „ujemnego bilansu” emisji, poprzez usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery.
Strategia wychwytu
Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego współpracuje z Instytutem Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (oraz z innymi ośrodkami naukowymi) czego owocem jest studium wykonalności i przygotowanie strategii wychwytu, utylizacji i składowania węgla dla największych zakładów wapienniczych w Polsce. Implementacja technologii CCUS napotyka jednak pewne przeszkody. Wysokie koszty instalacji i eksploatacji mogą stanowić barierę dla wielu firm, szczególnie tych mniejszych.
W Polsce brakuje również odpowiedniej infrastruktury do transportu i składowania CO2, co wymaga inwestycji w rurociągi, magazyny, czy nowoczesne systemy monitoringu i kontroli dla zapewnienia optymalizacji i dotrzymania rygorystycznych warunków technicznych takiego przedsięwzięcia. Aby urzeczywistnić wdrażanie technologii CCUS w przemyśle wapienniczym, należałoby dla wybranego obiektu podjąć budowę jednostki zintegrowanej z wychwytem, transportem i składowaniem CO2 w celu pozyskania wiedzy operacyjnej w każdym segmencie technologii i tym samym dokonania demonstracji pełnego łańcucha technologii CCUS.
Cały artykuł przeczytasz w Raporcie Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Tekst: Marcin Leszczyński, przewodniczący Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego oraz Rafał Żarczyński, inżynier ds. dekarbonizacji Lhoist Central Europe
Zdjęcie: Shutterstock