Program Stop Smog w Skawinie dobiega końca. By otrzymać dofinansowanie na wymianę “kopciucha”, docieplenie budynku poprzez wymianę drzwi, okien, modernizację instalacji wentylacyjnej lub dachu, mieszkańcy gminy mogą składać wnioski tylko do 31 sierpnia.

Skawina w walce o czyste powietrze

Gmina Skawina już od lat prowadzi działania mające na celu walkę o lepszą jakość powietrza.

Reklama

 Intensywne działania w walce o czyste powietrze zaczęliśmy już w 2015 roku, w dużej mierze dzięki inspiracji Skawińskiego Alarmu Smogowego, w szczególności Łukasza Kurlita i Bartosza Lisowskiego. (…) Zaczęliśmy działać – oni od strony społecznej, my od strony organizacyjnej. I tak budowaliśmy świadomość w gminie, wśród całej społeczności lokalnej, także w samym urzędzie i wśród radnych – powiedział Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Skawiny.


Czytaj też: Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie! Radni na tak


Stop Smog w Skawinie

Skawina jako pierwsza gmina w Polsce podjęła się realizacji programu Stop Smog. Prace objęły już 48 domów. Na realizację Stop Smog gmina Skawina otrzymała ponad 11 milionów złotych dofinansowania z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Program Stop Smog jest skierowany do mieszkańców gminy Skawina zagrożonych ubóstwem energetycznym oraz ogrzewających dom “kopciuchem”, czyli starym, nieekologicznym piecem. Wsparcie obejmuje także docieplenie budynku. Termomodernizacja domu jest niezbędna w celu zmniejszenia zapotrzebowania na opał, co będzie bezpośrednio wiązało się z niższą emisją zanieczyszczeń. Kolejną zaletą programu jest spadek kosztów ogrzewania budynku, co może przekonać najuboższych mieszkańców. Gmina Skawina jest liderem w wymianie kopciuchów i plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu PAS:

wymiana kopciuchów

 

Wnioski tylko do 31 sierpnia

Do 31 sierpnia mieszkańcy gminy mają jeszcze szansę na złożenie wniosku i skorzystanie z dofinansowania. Urząd Miasta i Gminy w Skawinie apeluje do mieszkańców, by przekazali informacje o programie swoim sąsiadom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.

Aby otrzymać wsparcie miesięczny dochód nie może przekroczyć 1560 zł netto na osobę. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 60 tys. zł, jednak wymagany jest 10-procentowy wkład własny. Przy tak niskich zarobkach może być to kwota zaporowa dla mieszkańców, dlatego przewidziano możliwość rozłożenia jej na raty lub odpracowanie w instytucjach publicznych.

 

Rynek biogazu i biometanu

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE