Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie! Radni na tak

Zakaz palenia węglem

Skawina znów świeci przykładem. Niedługo po tym, jak w trosce o zdrowie mieszkańców do kontroli domowych kotłowni wprowadziła drony, dziś zrobiła kolejny krok do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia węglem. Radni miejscy przegłosowali tę uchwałę niemal jednogłośnie!

Zakaz palenia węglem i montowania „kopciuchów”

Skawina, jak inne wysoko uprzemysłowione gminy, boryka się z problemem smogu. Od dłuższego już czasu władze podejmują walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Wprowadzając m.in. system dofinansowań do wymiany „kopciuchów” czy kontrolując domowe kotłownie przy pomocy drona. Urządzenie jest w stanie wykryć wydobywające się z kominów niedozwolone substancje.

Sprawdź również: Dron sprawdzi, czym palą w piecach mieszkańcy Skawiny

W środę Radni Sakwiny zadecydowali o przyjęciu uchwały antysmogowej według projektu burmistrza Norberta Rzepisko. Na mocy tej uchwały od 2030 roku na terenie gminy zostanie wprowadzony całkowity zakaz palenia węglem. Oprócz tego w ramach tej samej uchwały w Skawinie od 2022 roku zostanie też wprowadzony zakaz montażu kotłów węglowych w nowych budynkach, co już powinno zdecydowanie wpłynąć na jakość powietrza.

Krok do czystego powietrza

Decyzja członków Rady Miejskiej w Sakwinie o zakazie palenia węglem jest na pewno przełomowa. Być może wkrótce inny miasta pójdą za przykładem gminy, która robi wiele, by poprawić jakość życia mieszkańców. Mogą oni skorzystać z szeregu dofinansowań do kotłów w ramach programu „Czyste Powietrze, STOP SMOG”, a także ze środków unijnych przeznaczonych na instalacje odnawialnych źródeł energii. Przegłosowana dziś uchwała antysmogowa trafi do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:


Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło: gminaskawina.pl

This post is also available in: polski