Ponad 20% wniosków o dofinansowanie wymiany kotła w programie „Czyste Powietrze” dotyczy wymiany wysokoemisyjnych kotłów węglowych na biomasowe. Większą popularnością od biomasy cieszy się jedynie gaz.
Program Czyste Powietrze
Programu „Czyste Powietrze” funkcjonuje od września 2018 roku. Do końca grudnia 2020 złożono niemal 30 tys. wniosków na dofinansowanie wymiany starego kotła na nowy, biomasowy, głównie pelletowy. Po upływie kolejnych 15 miesięcy trwania programu wiadomo już, że kotły na biomasę cieszą się ogromnym zainteresowaniem beneficjentów.
– Do 31 stycznia 2022 r. w ramach programu „Czyste Powietrze” złożono blisko 71 tys. wniosków o dofinansowanie wymiany nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe, na nowy kocioł biomasowy. Około 85% tych wniosków zostało pozytywnie rozpatrzonych – informuje Agnieszka Szmit z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Największy udział wniosków o kotły na biomasę jako źródło ciepła jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubuskim.
Ale nie tylko w tych trzech województwach wzrasta sprzedaż urządzeń grzewczych na pellet i samego paliwa. Agnieszka Kędziora-Urbanowicz z Polskiej Rady Pelletu wskazuje na jedną ważną rzecz. Mimo obaw związanych z ekonomicznymi skutkami pandemii w latach 2021-2022 w całej Polsce obserwuje się dalszy wzrost konsumpcji pelletu. To bezsprzecznie także efekt działania „Czystego Powietrza”.
GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!
– Program po nowelizacji zasad w maju 2020 roku, przełożył się na czterokrotny wzrost wymian urządzeń w ramach projektu, w okresie od maja 2020 do stycznia 2021 roku, w porównaniu do całego okresu funkcjonowania programu, od września 2018 do maja 2020 roku – mówi Agnieszka Kędziora-Urbanowicz. – Wszystkie te zmiany wraz z drożejącym gazem, z pewnością rzutują na większe zainteresowanie instalacjami na pellet. I w konsekwencji lepszą sytuację w branży 18 tys. zł. Jedyną przeszkodą w dalszym rozwoju rynku pelletu może być jego niestabilna cena związana m.in. z brakiem surowca. To z kolei wynika z sytuacji w Ukrainie oraz embarga nałożonego na produkty z Federacji Rosyjskiej i Republiki Białorusi.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Oprac. Redakcja (na podstawie tych danych )
Zdjęcie: Program Czyste Powietrze
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE