7 listopada OIV – Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina – zaprezentowała statystyki za 2023 r. Okazuje się, że produkcja wina osiągnęła najniższy poziom, co ma związek z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.
Europejskie zbiory nie napawają dumą
Hiszpania i Włochy szacują, że tegoroczne zbiory będą dużo niższe niż te uzyskane w 2022 r. Niesprzyjające warunki pogodowe powodowały susze, które obniżyły plonowanie. Ponadto plantacje mierzyły się z plagą mączniaka rzekomego. Taki problem nie pojawił się we Francji, która w tym roku może zyskać miano największego producenta win na świecie.
Czytaj też: Piwo towarem deficytowym? Chmiel a globalne ocieplenie
Zbiory na pozostałych kontynentach
W korzystnej sytuacji są Stany Zjednoczone, gdzie zbiory przewyższyły średnią, jaka dotyczyła tego kraju w ostatnich latach.
Dużo mniej obiecująco prezentują się statystyki dla południowej półkuli. Australia, Argentyna, Chile, RPA i Brazylia dotkliwie odczuły warunki pogodowe, jakie pojawiły się w związku z globalnym ociepleniem. W tej części świata produkcja przoduje w Nowej Zelandii, gdzie zbiory mają przekroczyć średnią za ostatnie 5 lat.
Produkcja wina w skali świata
Czytaj też: Bioekstruder zamienia słomę w złoto
W 2022 r. za produkcję 94% światowych zasobów wina odpowiadało zaledwie 29 państw. Już wtedy ich średni wynik okazał się niższy niż w poprzednich latach. W 2023 r. przewiduje się, że wytwarzanie wina osiągnie poziom 244,1 mln hl. Oznacza to spadek o 7% w porównaniu do ubiegłorocznej produkcji. Dane nie są jednak ostateczne, ponieważ nie wszystkie państwa podały informacje o szacowanych ilościach wytworzonego wina. Jednak jeżeli te statystyki się sprawdzą, to będzie to najmniejsza produkcja od 1961 r. (214 mln hl), niższa nawet od do tej pory rekordowo niskiego wolumenu produkcji z 2017 r. (248 mln hl).
Spadek wynika z nagłych i gwałtownych zmian klimatycznych, czego efektem są wczesne przymrozki, obfite opady deszczu i długotrwałe susze. Warto jednak zauważyć, że obecnie konsumpcja wina spada, a wiele państw posiada zapasy tego alkoholu, dlatego tegoroczne zubożenie produkcji może długo nie stać się odczuwalne dla konsumentów.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Freepik/wirestock
Źródło: OIV
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE