Produkcja bioenergii w nowej odsłonie? Wprowadzona kolejna nowelizacja ustawy o OZE pozwoli m.in. na rozwój instalacji biogazowych w Polsce. Sprawia to możliwość wdrażania sprawdzonych technologii i zastosowania odpowiednich praktyk podczas wykorzystania substratów, z których produkowana jest energia.
Tekst: dr inż. Anna Smurzyńska
Zdjęcie: pixabay.com
Podejmuje się również szereg działań zwiększających efektywność produkowanego biometanu, ale też poszukuje się rozwiązań pozwalających na zachowanie opłacalności danej inwestycji. Istnieje wiele czynników optymalizujących wydajność produkcji biogazu. Z pewnością główną rolę odgrywa wybór substratów. Należy zadbać o ich jakość oraz wyeliminować obecność substancji toksycznych. Bardzo ważną rolę odgrywa zachowanie czystości, właściwe rozdrobnienie oraz homogenizowanie mieszanki fermentacyjnej, co pozwala na efektywne wykorzystanie substratu.
Warunki środowiskowe w komorze fermentacyjnej
Wydajność produkcji metanu w warunkach beztlenowego rozkładu substancji organicznej zależy od szeregu czynników. W pierwszej kolejności należy zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe. Mowa tu przede wszystkim o zapewnieniu właściwej temperatury mieszanki fermentacyjnej, w której proces rozkładu zachodzi zarówno w warunkach psychofilowych, mezofilowych, jak i termofilowych.
Najczęściej fermentacja prowadzona jest jednak w warunkach mezofilowych, ze względu na efektywną produkcję metanu przy niższych nakładach związanych z ogrzewaniem komory, w porównaniu z fermentacją termofilową. Z kolei prowadzenie rozkładu materii organicznej w warunkach psychofilowych jest trudne do utrzymania, a przede wszystkim niskowydajne.
Kolejnym istotnym czynnikiem jest zapewnienie warunków beztlenowych w komorach fermentacyjnych, które pozwalają na rozwój i funkcjonowanie bakterii mezofilowych, odpowiedzialnych za produkcję biometanu. Innym czynnikiem jest mieszanie materiału umieszczonego w komorze. Pozwala to na ochronę przed tworzeniem się kożucha, który może stanowić barierę dla emitowanych gazów.
Mieszanie substratów zapewnia również homogenizację materiału, który znacznie efektywniej ulega rozkładowi, aniżeli substraty bezwładnie umieszczone w komorach fermentacyjnych. Bardzo często podczas wystąpienia awarii systemów mieszających w instalacjach biogazowych można zauważyć znaczne obniżenie wydajności produkcji biogazu.
To tylko fragment artykułu…
Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj najnowszy numer Magazynu Biomasa!