Warszawa potrzebuje zaostrzenia uchwały antysmogowej. Taki apel do marszałka województwa mazowieckiego wystosował prezydent Rafał Trzaskowski, podtrzymując jednocześnie poparcie dla wdrożenia od IV kwartału przyszłego roku zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania na terenie stolicy.

Reklama

Zaostrzenie uchwały antysmogowej pilnie potrzebne

Jak poinformował stołeczny ratusz, mając na uwadze troskę o jakość powietrza konieczne jest podjęcie działań zmierzających do zaostrzenia zapisów mazowieckiej uchwały antysmogowej. W związku z tym, że w walce ze smogiem niezbędne jest ograniczenie spalania paliw kopalnych, prezydent Rafał Trzaskowski wystosował pismo do marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika z apelem o rewizję zapisów uchwały.

W rzeczonym piśmie prezydent Warszawy podkreślił także, że zaostrzenie przepisów będzie ważnym krokiem na drodze do ograniczenia niskiej emisji oraz skutecznie przyczyni się do walki ze smogiem w Warszawie i na Mazowszu.

Mazowiecka uchwała antysmogowa

Mazowiecka uchwała antysmogowa została przyjęta przez Sejmik Województwa Mazowieckiego 24 października 2017 r. i weszła w życie 11 listopada 2017 r. Dotyczy ona wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności użytkowników pieców, kominków i kotłów.

Z perspektywy czasu zapisy uchwały okazały się mało efektywne, ponieważ poprawa jakości powietrza zachodzi zbyt wolno. Dlatego Samorząd Województwa Mazowieckiego przystąpił do prac nad zmianą obowiązującej uchwały, uwzględniając dodatkowy zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla na obszarze Warszawy.


Czytaj też: „Ciepłe mieszkanie” – nowy program antysmogowy ruszy w drugim kwartale


 Warszawa wnioskuje o zakaz stosowania węgla

-W latach 2019-2022 Warszawa przeznaczy na walkę ze smogiem rekordową kwotę 300 mln zł. Naszym priorytetem w walce o czyste powietrze w stolicy jest zmniejszenie tzw. niskiej emisji, czyli emisji substancji szkodliwych do atmosfery wskutek spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz lokalnych kotłowniach. Ogromne wsparcie dla działań Warszawy w tym zakresie stanowi mazowiecka uchwała antysmogowa. Po czterech latach od jej wprowadzenia musimy jednak zrobić kolejny krok, dlatego Warszawa wnioskuje o wdrożenie od IV kwartału 2023 r. zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania” – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Warszawa walczy o zaostrzenie uchwały antysmogowej i jakość powietrza

Jak podkreślił ratusz, Warszawa dąży do poprawy jakości powietrza, między innymi poprzez oferowanie mieszkańcom atrakcyjnego dofinansowania na wymianę przestarzałego, wysokoemisyjnego źródła ogrzewania. W tym roku wysokość dofinansowania wynosi 70 procent, a od 2023 r. mieszkańcy będą musieli wymienić źródło ogrzewania z własnych środków.

Ponad to Warszawa od lat realizuje politykę klimatyczną. Celem klimatycznym miasta jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40% do roku 2030 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. W tym celu stolica realizuje projekt „Zielona Wizja Warszawy”.

Magazyn Biomasa. Sprawdź poniżej:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj

źródło: UM Warszawa

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE