We wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną do URE nie wpłynęła ani jedna oferta, a do rozdysponowania było ponad 17,3 mld zł dla dużych nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji – podał URE na stronie. Dodał, że to już 7. nabór bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania wytwórców.
Jak podał urząd, we wrześniowym naborze na premię kogeneracyjną indywidualną (Combined Heat and Power, CHP) do URE nie wpłynęła ani jedna oferta.
Miliardy bez odbiorcy
– Do rozdysponowania było ponad 17,3 mld zł dla dużych nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji. Maksymalna ilość energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż mogła zostać objęta premią kogeneracyjną indywidualną, wynosiła 72 TWh – napisano.
Dodano, że począwszy od września 2021 r. to już siódmy nabór, który pozostaje bez rozstrzygnięcia z powodu braku zainteresowania wytwórców.
– Uruchomiony pięć lat temu system wsparcia, początkowo miał służyć głównie jednostkom kogeneracyjnym opalanym gazem ziemnym. Jednak obecnie wiele czynników nie sprzyja inwestycjom z wykorzystaniem tego paliwa, czego potwierdzeniem są również wyniki ostatnich naborów ogłaszanych przez Urząd Regulacji Energetyki – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes URE Rafał Gawin.
Kogeneracja lub produkcja w skojarzeniu polega na wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w jednym procesie technologicznym. Zaletą jest znacznie większy stopień wykorzystania energii pierwotnej zawartej w paliwie do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
Jak podkreśla URE, sprawność źródła wytwarzającego energię w skojarzeniu może przekraczać nawet 80%. podczas gdy w procesie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej bardzo trudnym jest osiągnięcie 50% sprawności. Oznacza to, że efektywność energetyczna systemu skojarzonego może być nawet o 30% wyższa niż w przypadku oddzielnego wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w kotłowni.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Shutterstock
Źródło: PAP Biznes
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE