W obliczu rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii produkcja pelletu i biomasy odgrywa kluczową rolę w sektorze energetycznym. Jednak mimo sprzyjających warunków rynkowych, wysokie koszty bieżącej działalności i inwestycji mogą stanowić istotną barierę dla przedsiębiorców.

Reklama

Wsparciem w tym zakresie może być odpowiednie wykorzystanie dostępnych ulg podatkowych, które umożliwiają optymalizację kosztów oraz w konsekwencji przyczyniają się do zwiększenia konkurencyjności. Aby bezpiecznie korzystać z preferencji, warto zapoznać się z przepisami regulującymi ulgi podatkowe dla sektora biomasy oraz przeanalizować interpretacje podatkowe i orzeczenia sądów administracyjnych, które precyzują praktyczne stosowanie tych przepisów.

Stawka VAT dla dostawy pelletu i biomasy

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż opodatkowanie pelletu i biomasy uzależnione jest od ich klasyfikacji w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Ma ona kluczowe znaczenie dla stosowanych stawek VAT. Podstawowa stawka VAT wynosi 23%, jednak dla niektórych towarów i usług przewidziane są stawki obniżone, w tym 8% oraz 5%. Stawki te są stosowane zgodnie z załącznikami do ustawy, które określają konkretne grupy towarów i usług objęte obniżoną stawką VAT.

Przykładowo, jak wynika z indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (zob. Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2018 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.543.2018.1.WL) wydawanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS):

  • pellet produkowany z łusek słonecznika, słomy zbożowej i rzepakowej (PKWiU 16.29.25.0) podlega obniżonej stawce VAT w wysokości 8%;
  • pellet wytwarzany z trocin i kory (PKWiU 16.29.14.0) objęty jest podstawową stawką VAT wynoszącą 23%.

Obecnie, w przypadku wątpliwości co do właściwej stawki VAT, istnieje możliwość zwrócenia się do Dyrektora KIS z wnioskiem o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS), która wskaże odpowiednią klasyfikację i odpowiednią stawkę VAT.

Preferencje podatkowe

Dotychczasowe interpretacje indywidualne, w tym interpretacja z 1 grudnia 2022 r. (sygn. 0111-KDIB3-3.4013.257.2022.1.MS), potwierdzają możliwość stosowania preferencyjnej stawki VAT dla pelletu z surowców rolniczych. Ponadto, jak wskazał dyrektor KIS w przywołanej interpretacji, pellet nie podlega podatkowi akcyzowemu, ponieważ jest uznawany za energię odnawialną i nie jest klasyfikowany jako wyrób energetyczny zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym.

Odliczenia VAT przy zakupie maszyn i urządzeń Niezależnie od stawki VAT właściwej dla sprzedaży, przedsiębiorcy mogą również skorzystać z prawa do odliczenia VAT od zakupu maszyn i urządzeń związanych z produkcją biomasy. Zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, odliczenie podatku naliczonego przysługuje, jeśli zakupione środki trwałe są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT i zakupione maszyny są wykorzystywane wyłącznie do działalności opodatkowanej, to przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT. Możliwość odliczenia VAT może istotnie zmniejszyć początkowe koszty inwestycji w nowoczesne technologie.

Cały artykuł przeczytasz w magazynie Rynek Pelletu:

Tekst: Ewa Flor, doradca podatkowy, właścicielka kancelarii: www.ewaflor.pl
Zdjęcie: Shutterstock

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE