Szczeciński EcoGenerator w 2025 r. zapewni 14,8 MW dla prawie 900 obiektów na terenie miasta. Energia powstała z przetwarzania odpadów oświetla ulice, napędza tramwaje i pozwala na pracę Technoparku Pomerania.
EcoGenerator to Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów, który został uruchomiony pod koniec 2017 r. Obiekt zasila miasto od 2023 r.
EcoGenerator jako ważny obiekt w mieście
W 2022 r. ZUO otrzymał koncesję na obrót energią elektryczną. Rok później wyprodukowana energia zaczęła zasilać Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny. Od 2024 r. EcoGenerator dostarcza energię także do stacji ładowania autobusów elektrycznych i częściowo do Szczecińskich Tramwajów.
Najwięcej energii trafiło do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego – 13 800 MWh. Jest ona rozdysponowana do oświetlania ulic, pracy sygnalizacji świetlnej, tablic informacyjnych, kamer miejskich, biletomatów, poczekalni, a nawet toalet miejskich. Łącznie pozwala to zasilić około 890 obiektów.
Zużycie w ramach obsługi Tramwajów Szczecińskich do końca lipca 2025 r. ma wynieść 5 700 MWh. Tylko część tramwajów jest zasilana energią z EcoGeneratora. Konkretniej chodzi o wszystkie linie tramwajowe wyjeżdzające z zajezdni Pogodno w kierunku pl. Szarych Szeregów oraz zjeżdżające do zajezdni z tego kierunku, a także wszystkie linie kierujący się do i z zajezdni Golęcin.
Do Technoparku Pomerania ma trafić 2 700 MWh. Zasilą one obiekty związane z tym Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Z kolei dla Szczecińskiego Przedsiębiorstwa Autobusowego „Klonowica” roczne zużycie energii ma wynosić 1 200 MWh. Energia posłuży do ładowania autobusów elektrycznych.
Taki był plan
Wykorzystywanie zielonych mocy z ZTUO to krok w stronę realizowania programu ENERGIA Miasta Szczecin. Długofalowo miasto chce osiągnąć pełną niezależność energetyczną, co ma się odbywać m.in. poprzez budowę miejskiej farmy fotowoltaicznej.
Czytaj też: Miasta biorą pożyczki żeby się zazieleniać
W 2023 r. w ZUO wytworzono 92 tys. 800 MWh brutto energii elektrycznej, co zapewniło około 68 tys. 600 MWh netto. EcoGenerator dostarcza też ciepło – w zeszłym roku było to 700 tys. GJ netto, które przekierowano do systemu dystrybucyjnego Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Aby uzyskać tę ilość energii, do zakładu skierowano 14 tys. dostaw, które łącznie wyniosły 175 tys. t odpadów.
EcoGenerator jest wyjątkową instalacją w skali europejskiej. Ocenia się go jako jeden z najbardziej nowoczesnych obiektów tego typu, ponieważ wykorzystuje on tzw. mokry system oczyszczania spalin. Dzięki temu przetwarza odpady, nie emitując szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.
Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie
Zdjęcie i źródło: EcoGenerator