Na przestrzeni kilku ostatnich lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne. Jak wygląda kwestia ich bezpieczeństwa? Czy pożar instalacji fotowoltaicznej to realne zagrożenie?

Przy właściwie wykonanym projekcie oraz prawidłowej instalacji, panele fotowoltaiczne są bardzo bezpieczne. Jednak jak każdy system produkujący prąd, panele PV mogą ulec zapaleniu.

Reklama

Co może przyczynić się do pożaru paneli PV?

Przyczyną pożaru może być zwarcie, uderzenie pioruna bądź nieumiejętne rozłączanie instalacji.

Jednak najczęstszym powodem jest złe wykonanie samej instalacji. Jeżeli wystąpią błędy związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji prądu stałego, np. źle dobranymi przewodami, wtyczkami złej jakości lub brakiem jakichkolwiek zabezpieczeń, mogą ulec zapaleniu.


Czytaj również: Kościelna farma fotowoltaiczna? Takie rzeczy tylko w Płocku


Pożar instalacji fotowoltaicznej

Jak wygląda organizacja akcji gaśniczej w przypadku pożaru budynku, na dachu którego zamontowano panele PV? Taktyka prowadzenia działań w przypadku nieruchomości wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne jest elementem szkolenia strażaków.

Po przyjeździe na miejsce pożaru, strażacy dokonują rozpoznania. Jedną z pierwszych czynności jest odcięcie dopływu prądu do instalacji elektrycznej.

Niestety, pomimo odłączenia falowniki od sieci elektroenergetycznej, panele nadal generują napięcie. Uszkodzenie kabli na skutek pożaru może powodować tworzenie nowych i niespodziewanych dróg obwodu elektrycznego. Stanowi zagrożenie dla ewakuujących się ludzi oraz strażaków.

Instalacja fotowoltaiczna tylko od sprawdzonych firm!

Każda instalacja elektryczna wymaga projektu przygotowanego przez fachowca oraz montażu i serwisu prowadzonego przez osoby do tego uprawnione.

Instalacja przygotowana „w bardzo atrakcyjnej cenie” lub „po kosztach” stanowi realne zagrożenie. Zastosowanie choćby niewłaściwych szybkozłączek, niepoprawne poprowadzenie przewodów, stosowanie niskiej jakości materiałów czy też korzystanie z usług firm bez doświadczenia może skutkować powstaniem pożaru. Taka inwestycja może okazać się bardzo niebezpieczna i nieopłacalna.


Czytaj również: Poznań stanie się kolebką polskich trackerów fotowoltaicznych


Czy warto zaopatrzyć się w gaśnicę?

Posiadaczom instalacji fotowoltaicznej zaleca się również zakup gaśnicy proszkowej zawierającej co najmniej 4kg proszku gaśniczego. Umożliwia to bezpieczne gaszenie instalacji elektrycznych z odległości co najmniej 1m. Taki sprzęt powinien znaleźć się obok falownika i urządzenia zabezpieczającego instalację.

Nie ma obowiązku posiadania gaśnicy w domu, ale w wielu przypadkach jej posiadanie pozwoliłoby uniknąć rozwoju pożaru, zauważonego przez mieszkańców, na etapie rozwoju.

Dodatkowo, w przypadku każdego posiadacza domu jednorodzinnego, należy oczywiście rozważyć zakup ubezpieczenia obejmującego m. in. ryzyko wystąpienia pożaru. Poniesione w ten sposób koszty są stosunkowo niewielkie, a wartość uratowanego dobytku może być ogromna.

Dokumentacja ważną wskazówką dla strażaków

Od wykonawcy instalacji fotowoltaicznej możemy również zażądać dokumentacji zawierającej podstawowe informacje na temat systemu fotowoltaicznego – schematu połączeń czy rozmieszczenia poszczególnych elementów i kabli. Będzie to cenna wskazówka dla strażaków, w przypadku powstania pożaru.

W Europie Zachodniej i w USA stosuje się naklejki informujące, że dany budynek wyposażono w alternatywne źródło zasilania. Dokumentację taką dajemy strażakom, w momencie gdy przyjadą, w odpowiedzi na zgłoszenie pożaru.

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oławie

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE