Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Pierwszą, Podkarpacką Dolinę Wodorową zainaugurowano 18 maja 2021 r. w Jasionce. Docelowo w Polsce planowane jest utworzenie pięciu takich przedsięwzięć.

Rola wodoru

– Sądzę, że wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę w transformacji technologii na całym świecie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki przy okazji powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej – Nasi zagraniczni partnerzy kładą ogromny nacisk na rozwój technologii wodorowych, także i my chcemy uczyć się wykorzystywać te technologie.

Korzyści  z utworzenia dolin wodorowych w Polsce

Priorytetem podmiotów działających w ramach dolin wodorowych będzie prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, zwracając szczególną uwagę na potencjał gospodarczo-naukowy danego regionu. Wodór może być wykorzystany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej, rolnictwie, zielonej chemii, a także w zielonym górnictwie i hutnictwie. Równie ważnym zadaniem do wypracowania w ramach dolin, będzie wsparcie dla rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno w kwestii zagospodarowania nadwyżek tej energii jak i technologii jej magazynowania.

Reklama

Jak podkreślił Morawiecki, Dolina to pewnego rodzaju klaster.

– Dolina Wodorowa to powiązania i współpraca między instytucjami świata biznesu, gospodarki, uczelni, samorządów, między instytucjami, które mają bezpośredni interes w wykorzystaniu źródeł wodorowych – mówił.

 


Zarejestruj się na Konferencję Biomasa i paliwa alternatywne w ciepłownictwie


Dolnośląska Dolina Wodorowa

W Karpaczu 09.09 list intencyjny powołujący Dolnośląską Dolinę Wodorową podpisało 25 podmiotów, w tym firmy przemysłowe, uczelnie techniczne, samorządy. Inicjatorami jej powołania są:

  • KGHM Polska Miedź S.A. – jedna ze strategicznych spółek Skarbu Państwa, mająca główną siedzibę na Dolnym Śląsku;
  • Grupa Azoty S.A. – największy producent wodoru w Polsce;
  • Politechnika Wrocławska;
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
  • Uniwersytet Wrocławski;
  • szczególną rolę w całym procesie odgrywa również Agencja Rozwoju Przemysłu, będącą koordynatorem procesu tworzenia dolin wodorowych w Polsce.

Druga z pięciu

Podczas inauguracji premier przypomniał, że Polska jest piątym na świecie producentem wodoru, a powołana Dolnośląska Dolina Wodorowa drugim takim przedsięwzięciem po Podkarpackiej Dolinie Wodorowej powołanej do istnienia przed kilkoma miesiącami.

– Jestem przekonany, że właśnie Dolnośląska Dolina Wodorowa, jedna z pięciu, które chcemy utworzyć na terytorium Rzeczypospolitej w najbliższym czasie, dobrze przysłuży się do transformacji energetycznej, do rozwoju gospodarczego, do wejścia na wyższy szczebel rozwoju technicznego i technologicznego naszej gospodarki – powiedział premier.

 „Wodorowa jesień”

Minister Kurtyka podczas uroczystości na Forum Ekonomicznym w Karpaczu zapowiedział tez zmiany w sektorze gospodarki wodorowej:

– Jesienią będzie bardzo wiele dobrych wiadomości w zakresie wykorzystania wodoru m.in. fundamentalne zmiany regulacyjne dot. rozwoju polskiej gospodarki wodorowej.

Podkreślił, że podpisanie listu intencyjnego ws. utworzenia Dolnośląskiej Doliny Wodorowej, to inauguracja „wodorowej jesieni”, w trakcie której „”wiele się wydarzy”. Zaznaczył, że nie będzie to tylko „konsumpcja” wielu programów mających za zadanie promocję wodoru, jak np. Zielony Transport Publiczny, czy też Nowa Energia. Zapowiedział, że jesienią mają się pojawić „fundamentalne”, regulacyjne kierunki rozwoju polskiej gospodarki wodorowej.

Polska Strategia Wodorowa

Pełnomocnik rządu ds. OZE i wiceminister klimatu Ireneusz Zyska podkreślił, że doliny wodorowe są tworzone zgodnie z Polską Strategią Wodorową, która powstaje od roku. Została już poddana konsultacjom publicznym, międzyresortowym, a obecnie pracuje nad nią Komitet Stały Rady Ministrów.

 – To jest niezwykle istotne, abyśmy przeszli do produkcji zeroemisyjnego wodoru, także zielonego – podkreśla wiceminister klimatu.

Magazyn Biomasa – sierpień 2021:

źródło: PAP, gov.pl

twitter.com/KurtykaMichal

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE