W Australii stworzono w pełni kompostowalną folię stretch. Ma takie same właściwości, jak jej odpowiednik na bazie ropy naftowej z tą różnicą, że powstała ze skórek ziemniaków.

Great Wrap – folia ze skórek ziemniaków

Great Wrap to firma, której misją jest całkowite wyeliminowanie tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej. Zrzesza naukowców, producentów i strategów zajmujących się materiałoznawstwem. Szukali oni ekologicznej alternatywy do powszechnie używanej folii stretch.

Reklama

Zdaliśmy sobie sprawę, jaki wpływ na ziemię mają odpady z tworzyw sztucznych. Wokół nas toczyła się rewolucja materiałowa i wszystko szybko się zmieniało, ale plastik pozostał ten sam. Wynaleźliśmy więc produkty, których brakowało na świecie tłumaczą Jordy i Julia Kay, współzałożyciele Great Wrap.

Opracowana technologia umożliwia produkcję w 100% kompostowalnej folii stretch. W skład produktu wchodzi skrobia ekstrahowana ze skórek ziemniaków. Dodatkowo zmieszana jest z zużytym olejem kuchennym i maniokiem (gatunek rośliny uprawnej z Brazylii). Użyte materiały spełniają te same standardy, co konwencjonalne tworzywa sztuczne, ale rozkładają się w mniej niż 180 dni i nie pozostawiają żadnych mikrodrobin plastiku.

Stworzone przez firmę produkty dostępne są na razie jedynie na terenie Australii. Można je nabyć bezpośrednio u producenta przez stronę internetową.

Zestaw startowy kosztuje 35 dolarów. Składa się z dwóch 30-metrowych rolek folii oraz przyrządu do ich dozowania i krojenia. Następnie folię można zamawiać osobno, w cenie 9.90 dolarów za dwie sztuki. Do wyboru jest opcja zakupu jednorazowego lub w abonamencie – co 2 lub 3 miesiące.

folia ze skórek ziemniaków
Zdjęcie: Great Wrap

Dostępne są również  produkty dla firm. W ofercie sklepu jest folia do kompostowania palet oraz nakładki na palety. Ceny produktów ustalane są indywidualnie, w zależności od wielkości zamówienia.

Istotne jest, aby folia Great Wrap została właściwie usunięta. Na swojej stronie firma tłumaczy, jak można samodzielnie kompostować. Stworzono też Compost Connect, czyli wyszukiwarkę, która pozwala znaleźć najbliższy serwis zbiórki kompostu. Odpady organiczne z takich składowisk przekierowuje się do kompostowni. Tam odpady organiczne przekształca w bogatą w składniki odżywcze glebę do ponownego wykorzystania w rolnictwie.


Naukowcy z Ohio podpowiadają jak zarobić na odpadach spożywczych


Kompostowanie odpowiedzią na zmiany klimatu

Idea gospodarki obiegu zamkniętego jest istotna dla Great Wrap. Firma zdaje sobie sprawę, że gdyby wszystkie jednorazowe tworzywa sztuczne zostały zastąpione nadającymi się do kompostowania bioplastikami wytwarzanymi z odpadów żywnościowych i leśnych, ścieków, wodorostów, alg lub innych bioodpadów, miałoby to duży wpływ na zmianę klimatu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: Great wrap

zdjęcie: Pixabay

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE