Serbskie przedsiębiorstwo SET Green Technology planuje budowę czterech biogazowni w Šabacu. Inwestycja o szacunkowej wartości ok. 12 mln euro ma zostać częściowo oddana do użytku do końca roku 2021.
Biogazownie coraz popularniejsze
Biogaz cieszy się coraz większą popularnością w Serbii. Państwo chętnie angażuje się w tego rodzaju inwestycje udzielając dofinansowań, co skutkuje powiększeniem udziału odnawialnych źródeł w całkowitym zużyciu energii. Elektrociepłownie kogeneracyjne otrzymują od 15 do 18,3 eurocentów za kilowatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej.
Sprawdź mapę polskich biogazowni rolniczych
Ze 131 biogazowni działa tylko 30
W przypadku biogazowni w Serbii sytuacja jest o tyle ciekawa, że w rejestrze uprzywilejowanych i czasowo uprzywilejowanych producentów energii z odnawialnych źródeł energii znajduje się 131 biogazowni o mocy 110 MW. Jednak tylko około 30 jest ukończonych. Reszta jest wciąż w budowie. Do tego rejestru wpisane są także cztery biogazownie SET Green Technology.
Całkowita moc 4MW
Jak donosi serwis Balkan Green Energy News, dyrektor firmy SET Green Technology Miloš Srećković powiedział, że każda z czterech budowanych biogazowni osiągnie moc 1 MW, a ich szacowana produkcja wyniesie około 34 GWh energii elektrycznej i około 36 GWh ciepła. SET Green Technology będzie pobierało surowce do biogazowni m. in. z pobliskiej mleczarni.
Jak zapewnił Miloš Srećković, powstające w ramach inwestycji SET Green Technology cztery biogazownie będą wykorzystywać wszystkie rodzaje odpadów organicznych, czym przyczynią się do działań na rzecz ochrony środowiska i bezpiecznego usuwania odpadów organicznych.
Finał biogazowej inwestycji
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsza elektrownia zostanie oddana do użytku do końca tego roku. Dwie kolejne mają zostać ukończone do połowy 2022 r., a zakończenie budowy czwartej biogazowni planuje się na rok 2023 r.
Rynek biogazu i biometanu
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
źródło: Balkan Green Energy News
zdjęcie poglądowe archiwum Magazynu Biomasa