Jaki jest ukraiński rynek biogazu? Ukraina przechodzi okres transformacji, zwłaszcza w sektorze energetycznym. W tym kontekście produkcja biogazu i biometanu zyskuje na znaczeniu. Według REPowerEU – Unia do 2030 roku będzie potrzebowała 35 mld m3 biometanu rocznie. Ukraina potencjalnie może dostarczyć aż do 20% tej ilości.
Prognozy wskazują na potencjalną produkcję od 10 do 21 mld m3 biometanu rocznie (dane Bioenergy Association of Ukraine).
Dla porównania UE wyprodukowała tylko 3,5 mld m3 biometanu w 2021 roku (dane European Biogas Association). Obecnie w Ukrainie działa 77 biogazowni, natomiast pierwsza biometanownia rozpoczęła działalność w regionie Czernihów w kwietniu 2023 roku.
Oto mapa biogazowni rolniczych w Polsce!
Produkuje 3 mln m3 biometanu rocznie, a oczyszczanie biogazu do biometanu następuje z wykorzystaniem technologii membranowej. W Ukrainie nie ma, co do zasady, potrzeby tworzenia nowej infrastruktury od postaw – biometan można wprowadzić do istniejącej sieci gazu ziemnego. Znacząco obniża to początkowe koszty instalacji, czyniąc przedsięwzięcie bardziej opłacalnym ekonomicznie.
Jednakże, według Bioenergy Association of Ukraine, obecne inwestycje potrzebne dla budowy przeciętnej biometanowni wynoszą od 16,3 do 17,5 mln euro. Produkcja 1000 m3 biometanu w kraju kosztuje od 520 do 530 euro, z czego około 200 euro stanowią koszty surowców.
Ukraiński rynek biogazu
Jednym z głównych instrumentów wsparcia produkcji energii elektrycznej z biogazowni w Ukrainie są taryfy gwarantowane, tzw. zielone taryfy. System ten przewiduje stałą cenę zakupu energii przez państwo w cenach wyrażonych w EUR za 1 kWh energii elektrycznej i obowiązuje do 2029 roku. Ponadto prawo przewiduje możliwość przeprowadzania konkurencyjnej aukcji w celu przyznania wsparcia dla produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Korzyścią wygrania aukcji jest długoterminowe wsparcie w postaci gwarantowanej ceny za sprzedaż energii elektrycznej do 20 lat od momentu uruchomienia biogazowni.
Ukraiński ustawodawca opracował prawną definicję biometanu. Określił go jako biogaz, który spełnia fizyczne i chemiczne wymagania dla gazu ziemnego, zarówno w kwestii dostaw do systemu przesyłu i dystrybucji gazu, jak i do użytku jako paliwo w transporcie.
Jest to kluczowa definicja, ponieważ stanowi ona podstawę regulacyjną dla produkcji i użycia biometanu. Dzięki tegorocznej nowelizacji w ustawodawstwie Ukrainy inwestycje w biogaz i biometan stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Zmiany te oferują ulgi podatkowe, w tym zwolnienie z podatku dochodowego na 5 lat oraz zwolnienia z VAT i cła przy imporcie nowego sprzętu.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Tekst: Bartłomiej Kupiec, Prawnik, analityk polityki energetyczno-klimatycznej, członek stowarzyszenia „Z energią o prawie”
Zdjęcie: Shutterstock