W 2013 roku, w miejscowości Darżyno (powiat słupski) w odległości 1,5 km od Potęgowa została wybudowana przez Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno Sp. z o.o. biogazownia o mocy 2,4 MW. Efektem ubocznym pracy silnika kogeneracyjnego jest ciepło, które początkowo, z uwagi na brak możliwości zagospodarowania, uwalniano do atmosfery. W celu wykorzystania energii cieplnej zbudowano ciepłociąg do miejscowości Potęgowo.
W ten sposób gmina wykorzystuje odnawialne źródła energii do zapewnienia ciepła mieszkańcom. Dzięki opisywanej inwestycji w 2019 roku
została wyłączona z eksploatacji przestarzała kotłownia w Potęgowie, co wpłynęło na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w gminie.
Nowym ciepłociągiem objętych jest 1000 mieszkańców na około 1400 osób zamieszkujących Potęgowo. Sieć ciepłownicza wraz z przyłączami do budynków ma długość 4975 metrów. Ponadto ciepłociąg posiada 29 węzłów cieplnych, w tym jest to sześć obiektów użyteczności publicznej: Urząd Gminy Potęgowo, Przedszkole w Potęgowie, Szkoła Podstawowa w Potęgowie, Gminne Centrum Kultury w Potęgowie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Potęgowie, obiekt starej kotłowni oraz 15 bloków mieszkalnych.
Sieć ciepłownicza została wykonana z możliwością przyłączenia nowych użytkowników i rozwoju w przyszłości.
Tanie ciepło z biogazowni w domach okolicznych mieszkańców
To tylko fragment artykułu. Całym przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!