W listopadzie 2021 r. podpisano Porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju biogazu i biometanu, którego celem jest rozwój tego sektora w Polsce. W środę odbyło się Pierwsze posiedzenie Rady Koordynacyjnej, które zainicjowało realizację postanowień Porozumienia.

Współpraca rządu z przedstawicielami sektora biogazu

Jak podkreślił podczas spotkania wiceminister Ireneusz Zyska, porozumienie stanowi platformę współpracy pomiędzy administracją rządową, przedstawicielami instytucji finansowych, przedsiębiorców, inwestorów, łańcucha dostaw oraz sektora nauki.

Reklama

– Dla uzyskania optymalnych rezultatów rozwoju sektora biogazu i biometanu kluczowe znaczenie ma wielostronna współpraca Rządu z przedstawicielami sektora, obecnymi i przyszłymi inwestorami, przedsiębiorcami, którzy są lub będą zaangażowani w przygotowanie, dostaw, realizację i eksploatację instalacji wytwarzania biogazu i biometanu – powiedział wiceminister.

Głównym celem porozumienia jest współpraca na rzecz rozwoju sektora w Polsce oraz maksymalizacja „local content”, rozumianego jako udział przedsiębiorców z siedzibą w Polsce lub przedsiębiorców zagranicznych posiadających w Polsce oddział lub przedstawicielstwo i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie naszego kraju, tworzących łańcuch dostaw w realizacji zamówień na potrzeby budowy i eksploatacji biogazowni i biometanowni.


Czytaj też: Czy politycy mają pomysł na biogaz?


Obszary działania

Rada Koordynacyjna ma za zadanie organizację działań zmierzających do realizacji Porozumienia. W ramach Rady powołano Grupy Robocze, które skoncentrują się na obszarach:

  • Grupa 1 – Rozwój lokalnych sieci dystrybucyjnych dla biogazu i biometanu
  • Grupa 2 – bioLNG i bioCNG oraz zatłaczania biometanu do krajowej sieci dystrybucyjnej gazu
  • Grupa 3 – Łańcuch dostaw i local content
  • Grupa 4 – Zagospodarowanie biomasy pochodzącej z rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz nawozowe wykorzystanie substancji pofermentacyjnych
  • Grupa 5 – Identyfikowanie barier ograniczających rozwój rynku biogazu i biometanu oraz propozycji ich zniesienia
  • Grupa 6 – Mechanizmy wspierające i promocyjne, rozwój kadr i systemu kształcenia
  • Grupa 7 – Handel uprawnieniami do emisji unikniętych
  • Grupa 8 – Finansowanie projektów biogazowych i biometanowych

Jak zostać stroną „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu”

Stroną Porozumienia sektorowego może zostać każdy podmiot, który reprezentuje jedną z grup interesariuszy wymienionych w Porozumieniu oraz złoży pisemne  oświadczenie o  woli przystąpienia do wypełnienia postanowień Porozumienia do Ministra Klimatu i Środowiska.

Oświadczenia należy przekazywać w formie elektronicznej na adres: info@klimat.gov.pl, w tytule wpisując „Oświadczenie-porozumienie biogaz-biometan”.


Pobierz Raport „Biogaz w Polsce 2022”:

2022 Raport Biogaz w Polsce

Pobierz raport za darmo

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].


Rynek biogazu i biometanu:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE