Kotły energetyczne przy prawidłowej eksploatacji mogą być użytkowane przez 25-35 lat. Można zatem zakładać, że dziś budowane kotły będą mogły pracować do 2050 roku, w którym to UE planuje zerową emisję CO 2. W przypadku zamiany rodzaju paliwa w instalacji z węgla na biomasę możliwe są dwa rozwiązania: adaptacja kotła węglowego na biomasę lub budowa nowego kotła, najlepiej w skojarzeniu z ciepłem lub chłodem.


Reklama

Koszt konwersacji kotłów węglowych w dużych zakładach energetycznych za granicą (Drax – W. Brytania: 2,64 GW, Avedoer – Dania: ok. 1 GW) zawierał się w granicach 100-400 tys. USD/MW (0,4-1,6 mln PLN/GW). Zmodernizowane instalacje wykorzystują istniejącą infrastrukturę produkcyjną i przesyłową, co ma znaczący wpływ na koszty konwersji. Nie bez znaczenia jest także możliwość wykorzystania doświadczonych kadr oraz istniejących serwisów kotłów.

W Polsce projekt modernizacji dużego kotła węglowego o mocy ponad 200 MW określa koszty jego przystosowania w zakresie 440-670 tys. PLN/MW, tzn. na ok. 10% wartości nowego kotła. Adaptacja kotłów węglowych na biomasę jest logicznie najtańszym sposobem transformacji energetycznej, pozwalającym na relatywnie szybkie spełnienie warunków „Fit for 55” i redukcję opłat za CO2, a tym samym utrzymanie kosztów produkcji energii elektrycznej na rozsądnie niskim poziomie.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Należy podkreślić jeszcze jeden istotny aspekt możliwości wykorzystania kotłów węglowych do współspalania z biomasą agro. Dobranie odpowiednich proporcji węgla do biomasy pozwala na dotrzymanie warunku ograniczenia emisji CO2 zarówno do poziomu poniżej 550, jak i 270 gCO2/kWh. Dzięki temu można zapewnić blokom energetycznym udział w rynku mocy oraz wydłużyć czas używania węgla w energetyce, co może mieć duże znaczenie społeczno-gospodarcze.

Należy ponadto przypomnieć pozytywne wyniki przekształcenia węglowej elektrowni Drax na zasilanie biomasą. Koszt konwersji 2640 MW bloków węglowych wynosił dla bloku pierwszego ok. 480 USD/kW, a dla ostatniego – już tylko 70 USD/kW.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: Marek Pronobis, Sylwester Kalisz, Jerzy Majcher, Jerzy Kwiatkowski, Józef Sołtys
Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE