NFOŚiGW złożył zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o 6 tys. wniosków składanych w programie Czyste Powietrze, które budzą uzasadnione podejrzenia o popełnienie przestępstwa. To jeden z powodów, dla którego konieczne było zawieszenie i zreformowanie programu wsparcia.

Reklama

600 mln zł – na takiej wysokości kwotę wykonawcy składali wnioski o dotację w imieniu beneficjentów.

NFOŚiGW zwraca się do organów ścigania

NFOŚiGW przeprowadził kontrole firm wykonawczych działających w ramach programu Czyste Powietrze. Zebrano dowody, które pokazują, że mogło dochodzić do oszustw, wyłudzeń, podrobień dokumentów lub poświadczania nieprawdy. Miały miejsce przypadki zawyżania rachunków za usługi i materiały, realizacje nieefektywnych inwestycji oraz wymuszanie udzielania pełnomocnictwa.

Obecnie to beneficjenci programu ponoszą największe koszty tych działań. Z powodu nieprawidłowości po stronie wykonawców są zmuszeni do oddawania dotacji wraz z odsetkami, są im obniżane dofinansowania oraz ponoszą koszty wysokich rachunków za ogrzewanie. Najczęściej firmy dopuszczające się przekrętów wnosiły o najwyższy poziom dofinansowania, czyli 136,2 tys. zł. Często beneficjent, który miał otrzymać wsparcie, nie posiada pełnej dokumentacji dotyczącej realizowanego przedsięwzięcia.


Czytaj też: Sprzedaż i spalanie pelletu na nowych zasadach. Jest rozporządzenie ministra


– Wcześniej do prokuratury i policji trafiły 103 zawiadomienia o podejrzeniu nieprawidłowości z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – czytamy w komunikacie prasowym NFOŚiGW.

Najwięcej zawiadomień pojawiło się w kujawsko-pomorskim. Było ich aż 47. Dochodziło także do sytuacji, w których beneficjenci programu sami składali zawiadomienia, że padli ofiarą oszustwa do policji i prokuratury.

Z analizy przeprowadzonych wśród 4656 beneficjentów w I półroczu 2024 r. wyniknęło, że 12% skontrolowanych umów zawiera nieprawidłowości.

Ponowne uruchomienie programu nastąpi po 31 marca 2025 r.

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: NFOŚiGW

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE