9 uzdrowisk zawalczy w tym roku o 100 tys. zł. w VII edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w ramach którego nagradzane są polskie miejscowości kuracyjne podejmujące kompleksowe działania i inicjatywy na rzecz ochrony środowiska. zwycięzca musi przeznaczyć nagrodę na inne inwestycje proekologiczne.

9 uzdrowisk

Do I etapu tegorocznego konkursu zgłosiło się aż 9 uzdrowisk: Sopot i Ustka (woj. pomorskie), Połczyn-Zdrój (woj. zachodniopomorskie), Rabka-Zdrój i Czarny Dunajec (woj. małopolskie), Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie), Kazimierza Wielka (woj. świętokrzyskie), Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Uniejów (woj. łódzkie).

Reklama

Ufundowana przez ERGO Hestię główna nagroda konkursowa wynosi 100 tysięcy złotych. Zgodnie z regulaminem konkursu zwycięskie uzdrowisko powinno przeznaczyć ją na realizację pomysłów i projektów związanych z ochroną środowiska. Ważnym elementem tych działań jest też systematyczna edukacja ekologiczna lokalnych społeczności. Ocenie podlegają nowatorskie działania i inwestycje, mające pozytywny wpływ na środowisko, zrealizowane w latach 2017-2021. W konkursie zostaną przyznane również nagrody dodatkowe w postaci rocznych ubezpieczeń od szkód środowiskowych.

Projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach

Po  weryfikacji wniosków Kapituła Konkursu będzie wizytować kolejno wszystkie zakwalifikowane uzdrowiska. jury oceni jakość i znaczenie zgłoszonych projektów i inwestycji.

„Konsekwentnie, już od 7 lat, przyznajemy co roku finansową nagrodę za najciekawsze projekty proekologiczne w polskich uzdrowiskach – mówi Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. – (…) Zmiany klimatyczne to ogromne wyzwanie, z którym musimy się wszyscy dziś zmierzyć. Dlatego nasz konkurs ma nie tylko znaczenie promocyjne, ale i praktyczne – wskazywania najlepszych pomysłów i projektów, związanych właśnie ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska, które są godne naśladowania” – podkreśla Mario Zamarripa.


Czytaj też: Biophilic design – trend, moda czy konieczność?


Główna nagroda na kolejne działania proekologiczne

Od samego początku merytorycznym partnerem konkursu EKO HESTIA SPA jest Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. To największa polska organizacja, zrzeszająca miejscowości posiadające status uzdrowiska.

„To konkurs unikatowy – nawet w skali europejskiej – realnie wspierający najcenniejsze inicjatywy i inwestycje, związane z ochroną środowiska – mówi dr Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, długoletni samorządowiec i burmistrz Muszyny. – (…). Główną nagrodę pieniężną laureat może przeznaczyć wyłącznie na kolejne działania proekologiczne. Samorządy zgłaszające się do konkursu muszą jednak udokumentować ciągłość swojej aktywności w tym zakresie w czasie pięciu kolejnych lat budżetowych. Nie ma tu zatem mowy o przypadku. Co roku wygrywa najlepszy!” – podkreśla dr Jan Golba.

Uzdrowiska pod lupą

Siódma edycja będzie wyjątkowa między innymi dzięki wyraźnym zmianom w regulaminie. Dzięki nim Kapituła będzie mogła jeszcze precyzyjniej określić skalę oszczędności energetycznych (w tym ograniczenie emisji CO2) oraz efektywność i unikatowość zastosowanych innowacji ekologicznych w polskich uzdrowiskach. Organizatorzy konkursu przyjrzą się działaniom uzdrowisk szczególnie pod kątem ich zgodności z Celami Zrównoważonego Rozwoju.

Rozstrzygnięcie VII edycji konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi jesienią 2022 roku. W tym roku organizatorzy planują też wydanie specjalnego przewodnika po polskich eko-uzdrowiskach. Znajdą się w nim uczestnicy i laureaci wszystkich dotychczasowych edycji.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło informacji: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP/ PAP MediaRoom

zdjęcie: Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE