W Polsce działa już ponad 400 biogazowni! Dzięki nim we wrześniu 2024 r. wyprodukowano 2,91% energii elektrycznej z OZE. O tym, jak obecnie wygląda polski rynek biogazu i co się w nim zmienia, podczas 9. Kongresu Biogazu mówił Łukasz Tomaszewski, Dyrektor Departamentu Odnawialnych Źródeł Energii z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dyrektor Departamentu OZE zdradził, jakie są plany w kontekście kształtowania prawa na rzecz biogazu i biometanu.
Jak prezentuje się polski rynek biogazu w 2024 r.?
W Polsce obserwując rozlokowanie mocy zainstalowanych biogazowni rolniczych i komunalnych można dostrzec, że poziom inwestycji w różnych częściach kraju jest znacząco odmienny. Według danych Agencji Rynku Energii, najwieksza ilość skupia się w województwie mazowieckim i wielkopolskim.
W zakresie biometanu Polska może odnosić się jedynie do skali europejskiej.
– Mapa wstydu – to ona obrazuje rynek biometanu w Europie i, jak wiadomo, Polska jest na niej białą plamą. Jednak jest to mapa nie tylko wstydu, ale i potencjału. W Polsce trwają zaawansowane prace związane z uruchomieniem pierwszej biometanowni, która już niedługo być może dostarczy paliwo do sieci gazowej – mówił Dyrektor Departamentu OZE.
Biometan, zdaniem MKiŚ, ma pełnić ważną rolę w transformacji klimatyczno-energetycznej. Zwłaszcza zważywszy na to, że w ostatnich latach wzrasta ilość mocy zainstalowanej pogodozależnych i wymagających bilansowania OZE.
– Chcemy, by paliwa gazowe były zielone i pozwalały nam skutecznie transformować Polską energetykę – dodał.
Uaktualnione szacunki NCBiR wskazują, że w Polsce wykonalne jest osiągnięcie produkcji na poziomie 3,2 mld m3 biometanu rocznie. MKiŚ dostrzega potencjał, by ten zielony gaz wykorzystywać w sektorze transportu, energetyki czy przemysłu. Jego uniwersalność sprawia, że jest bardzo istotny dla przeprowadzenia wieloobszarowej skutecznej transformacji.
Według aktualizacji KPEiK finalne wykorzystanie OZE w produkcji energii brutto ma wynieść 32,6%. W dokumencie zaznaczono, że do 2025 r. biogaz i biometan mają generować 2.2 TWh mocy, w 2030 r. – 3,2 TWh, aby w 2040 r. było to 4,8 TWh.
Planowane prace legislacyjne
W 2024 r. pojawiło się kilka zmian prawnych, które wpłynęły na sytuację sektora biogazu i biometanu. Przedstawiciel MKiŚ zdradził, co jeszcze planowane jest w porządku prac legislacyjnych.
Czytaj też: Skąd brać pieniądze na biogazownię? Te programy mogą się przydać
- Określenie ram prawnych dla wyznaczenia OPRO, w tym dla biogazu i biometanu.
- Wyznaczenie parametrów jakościowych biogazu transportowanego gazociągiem bezpośrednim oraz sposobu ich pomiarów i rejestracji.
- Wykazanie maksymalnej ilości i wartości biometanu, które mogą zostać sprzedane w drodze aukcji biometanu w kolejnych trzech latach.
- Określenie ceny referencyjnej w aukcji biometanu w złotych za 1 MWh.