To już ponad rok, od kiedy Polityka Surowcowa Państwa została przyjęta przez rząd. 17 maja 2023 roku w Warszawie odbędzie się konferencja, która podsumowuje dotychczasowe postępy w realizacji jej założeń.

Reklama

Polityka Surowcowa Państwa jako konieczność

1 marca 2023 r. minął rok od przyjęcia przez Radę Ministrów uchwały w sprawie „Polityki Surowcowej Państwa (PSP2050)”, której głównym celem jest zagwarantowanie Polsce dostępu do niezbędnych surowców (krajowych oraz importowanych) zarówno obecnie, jak i w perspektywie wieloletniej, uwzględniającej zmieniające się potrzeby naszej gospodarki i przyszłych pokoleń. Maj 2023 r. to dobry czas na podsumowanie roku realizacji PSP2050. Podczas konferencji zostanie przedstawiony postęp realizacji zadań mających wpływ na osiągnięcie celów szczegółowych PSP2050.


Czytaj też: Ważne przypomnienie o obowiązku w ramach systemu aukcyjnego oraz FIT/FIP


Projekt w dużej mierze pochyla się nad kwestiami węgla i górnictwa. To właśnie to paliwo ma służyć jako przejściowe w procesie transformacji energetycznej. Wcześniej taką rolę przypisywano gazowi, jednak założenia PEP2040 zostały zmienione w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ważnym punktem PSP2050 jest także dążenie do stworzenia międzynarodowych regulacji, które pozwolą na budowanie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego. Ponadto w ramy polityki wpisuje się także upowszechnianie wiedzy.

Realizacja w toku

Konferencja pt. Rola Polityki Surowcowej Państwa w zapewnieniu bezpieczeństwa surowcowego Polski ma na celu przedstawienie, jakie działania zostały wdrożone w ramach realizacji poszczególnych celów. Wśród dotychczasowych efektów wymienić można chociażby to, że wykonano wiele analiz i wstępnych szacowań, które mają określić zasób surowcowy Polski oraz potencjał importu paliw z zagranicy. Podobną inwentaryzację sporządzono w zakresie odpadów wydobywczych oraz możliwości ich wykorzystania, aby skutecznie wprowadzać założenia GOZ.

Organizatorem konferencji są Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, który wypełnia zadania państwowej służby geologicznej. Patronat Honorowy nad konferencją obejmie Premier Mateusz Morawiecki.

 

Biomasa w ciepłownictwie i energetyce:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE