Waloryzacja może być procesem, który sprawi, że poferment z biogazowni zyska jeszcze większą efektywność w żywieniu roślin. Raport Task Force 5.2 analizuje, w jakim kierunku powinny przebiegać prace naukowe związane z tym ekologicznym nawozem. Wszystko w celu zwiększenia jego wartości ekonomicznej i środowiskowej.

Reklama

Raport pt. „Poprawa waloryzacji pofermentu: nowe technologie i potrzeby badawcze” został opublikowany 18 września przez Partnerstwo Przemysłowe Biometanu (BIP). Celem było określenie, jak podnieść wartość i wykorzystani pofermentu poprzez odzysk niezbędnych składników odżywczych i tworzenia wartościowych produktów dla różnych gałęzi przemysłu.

Poferment z biogazowni w Unii Europejskiej

Obecnie w Unii Europejskiej każdego roku powstaje od 222 do 258 mln t świeżej masy profermentacyjnej, co odpowiada 31 mln t suchej masy. W przeliczeniu na każdą wyprodukowaną 1 GWh energii jest to od 193 do 253 t masy profermentacyjnej. Większość jest produkowana w instalacjach rolniczych, jedynie 30% to efekt zagospodarowania odpadów lub ścieków w instalacjach komunalnych. Ponad 70% całego pofermentu w UE, jest bezpośrednio zagospodarowywana na polach.


9. Kongres Biogazu


Poferment zawiera w sobie wszystkie składniki odżywcze pierwotnego surowca oraz jego frakcję organiczną, na którą składa się także węgiel organiczny. Istnieją różne formy obróbki tego produktu, ułatwiające jego przechowywanie, transport, przetwarzanie i ogólne zarządzanie. Wśród nich wymienić można m.in. filtrację membranową usuwającą zawiesiny gleby czy mikroorganizmy, odzysk amoniaku z frakcji płynnej czy pyrolizę i produkcję biopaliw, co służy dalszemu wytwarzaniu nośników energii.

Obszary wymagające kolejnych analiz

W efekcie prac nad raportem, ustalono kilka obszarów, które wymagają dalszych analiz i prac badawczych. W kontekście rolnictwa może to być analiza węgla organicznego pod względem jego efektywnego oddziaływania na glebę w ujęciu długodystansowym. Kluczowe jest także znalezienie integracji pomiędzy pofermentem i rolnictwem precyzyjnym. Jest to wyzwaniem szczególnie ze względu na heterogeniczność tego produktu.


Czytaj też: DISE Energy ocenia rolę biometanu w dekarbonizacji gazownictwa


Badacze potencjał dostrzegają także w ekstrahowaniu poszczególnych komponentów, co pozwoliłoby uzyskać ustabilizowany skład, podobnie do nawozów sztucznych. Atrakcyjnym sposobem podniesienia efektywności wykorzystania pofermentu jest znalezienie metod jego wzbogacenia, co da się uzyskać dzięki wzbogaceniu mikrobiologicznemu.

Przyszłe prace w obszarze techniczno-ekonomicznym powinny być połączone z szukaniem sposobów optymalizacji kosztowej i kształtowania pozytywnego odbioru w społeczeństwie. M.in. konieczna będzie synergia technologiczna stosowania pofermentu, tak aby minimalizować koszty zastępowania nawozów sztucznych. W kontekście społecznym należy prowadzić działania podnoszące świadomość w zakresie tego, czym jest i jak działa poferment.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: BIP Europe

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE