Nawożenie jest powszechnie stosowane w celu podniesienia żyzności gleb. Drogie nawozy można jednak zastąpić powstałym w wyniku produkcji biogazu, ekologicznym pofermentem.

Reklama

Poferment – ekologiczny nawóz

Poferment, jako produkt końcowy powstały podczas wytwarzania biogazu, może stanowić doskonałej jakości naturalny nawóz dla rolnictwa. Poznańscy naukowcy przeanalizowali możliwość wykorzystania blisko 20 rodzajów tego produktu ubocznego biogazowni.

Zmiany klimatu i sytuacja polityczno-społeczna sprawiają, że przed rolnictwem stają wciąż większe wyzwania. Z jednej strony problemem jest walka z coraz bardziej dotkliwymi suszami, a z drugiej rolnicy borykają się z przerywanymi łańcuchami dostaw, które powodują duży wzrost cen maszyn i nawozów.

biogazownia UPP Poznań
Biogazownia UPP Poznań

Kongres Biogazu – sprawdź!


Czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie?

Specjaliści poszukują zatem optymalizacji procesu nawożenia i tu odpowiedzią są powstające w Polsce biogazownie, które:

– pozwalają zagospodarować odpady organiczne

– produkują biogaz – zielone, alternatywne dla ropy czy węgla źródło energii

– wytwarzają poferment, materiał, który możemy poddać recyklingowi.

Poznańscy naukowcy przeanalizowali możliwość wykorzystania blisko 20 rodzajów pofermentu, który jest produktem ubocznym pracy biogazowni. Czy drogie nawozy możemy stworzyć lokalnie, w dodatku stosując tzw. podwójny recykling i zagospodarowując niepotrzebne odpady, jednocześnie wspomagając wzrost uprawianych roślin? Wyjaśnia prof. Witold Grzebisz z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Akademia Inwestora Biometanowego. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: UPP

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE