W Sejmie przegłosowano poprawkę, która spowoduje, że podatek od biogazowni ściekowych i odpadowych zostanie utrzymany na niskim poziomie. Wcześniejsze wersja projektu zakładała 2% rocznie od całości inwestycji.
Kluby parlamentarne Prawo i Sprawiedliwość oraz Polska 2050 – Trzecia Droga zgłosiły poprawkę 19 listopada br. podczas drugiego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o opłacie skarbowej.
Co się zmienia?
Z podatku od całości inwestycji wyłączono instalacje rolnicze, jednak pominięto biogazownie innego typu. To mogłoby się odbić na kosztach funkcjonowania zakładów przetwarzania ścieków i odpadów.
– W Tychach jest biogazownia komunalna, 6 mln m3 biogazu, bardzo dobra inwestycja. Nie jest to biogazownia rolnicza, a nie ma innej definicji dla takiej instalacji. Od 1 stycznia będzie ona opodatkowana w całości, a nie tylko od części budowlanych, a co za tym idzie – mieszkańcy Tychów będą ponosić większe koszty funkcjonowania tej spółki komunalnej, która wytwarza energię ze ścieków. Czy naprawdę tego chcieliście? Dlatego zgłaszamy poprawkę, która dopisuje biogazownie obok biogazowni rolniczych po to, żeby instalacje ściekowe czy składowiskowe nie były opodatkowane – wyjaśniał z mównicy sejmowej autor poprawki, Janusz Kowalski.
Ostatecznie zmianę udało się przegłosować i firmy z sektora mogą czuć się zabezpieczone przed nagłymi zmianami dla instalacji.
– Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie nowa formuła podatku od nieruchomości. Na mocy zaproponowanego przez Ministerstwo Finansów dla biogazowni te opłaty wyniosłyby 2% wartości inwestycji, co w mojej ocenie oznaczałoby katastrofę dla całego sektora komunalnego. W obecnym brzmieniu ustawy biogazownie ściekowe i odpadowe będą obłożone podatkim 2% od części budowlanych, co jest kwotą dużo niższą. Cieszę się, że udało się uratować biogazownie ściekowe przed nadmiernym opodatkowaniem – powiedział dla Magazynu Biomasa poseł Janusz Kowalski.
Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE