Podatek metanowy? Metan to drugi po dwutlenku węgla gaz cieplarniany wpływający na zmiany klimatu. Do 2030 r. emisje metanu w krajach UE muszą zostać poważnie ograniczone. Przepisy, nad którymi pracuje Komisja Europejska, dotkną zwłaszcza energetykę i rolnictwo.

Reklama

 

Czy rolnicy zapłacą za emisje metanu?

– Aby stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu, Unia Europejska będzie musiała ograniczyć (emisję) wszystkich gazów cieplarnianych. (…) Nasza strategia dotycząca metanu zapewnia redukcję emisji we wszystkich sektorach, zwłaszcza w rolnictwie, energetyce i odpadach. Stwarza również możliwości dla obszarów wiejskich do produkcji biogazu z odpadów – powiedział w październiku 2020 r. wiceszef ds. Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

Co to oznacza dla rolnictwa? Niestety szczegóły prawne nie są jeszcze znane. Można jednak założyć, że produkcja rolna obciążona dużą emisyjnością  (a więc przede wszystkim hodowla zwierząt) będzie dodatkowo opodatkowana tzw. podatkiem metanowym. A ten może zostać nałożony już za kilka lat – w Nowej Zelandii przegłosowana w 2020 r. nowelizacja ustawy o zmianach klimatu zakłada, że od 2025 r. emisje pochodzące z hodowli zwierząt gospodarskich będą opodatkowane w ramach krajowych systemów handlu uprawnieniami do emisji.

Już dziś koszt tony CO2 w systemie ETS to ponad 60 EUR.

– Tymczasem rok 2030, z perspektywą redukcji emisji CO2 o 55 proc. i cenami za emisje na poziomie co najmniej 76 euro/tonę, nadchodzi wielkimi krokami. W tym kontekście pojawia się możliwa do wykorzystania szansa dla biomasy, w szczególności dla biogazu – mówi prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, uznany biogazowy praktyk.

Biogaz sprzyja zmianom na wsi

Inwestycja w biogazownię może być dla rolnika rozwiązaniem problemu emisji metanu w gospodarstwie. Instalacja biogazowa zagospodaruje powstające w procesie produkcji odpady (gnojowicę, gnojówkę i inne). Wyprodukuje „zieloną” energię elektryczną i ciepło, które można odsprzedać do sieci. A pozostały po procesie poferment to naturalny nawóz o właściwościach poprawiających produktywność gleb.


Chcesz dowiedzieć się więcej o biogazie ? Chcesz zbudować biogazownię? Ile to kosztuje? Skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Myślisz o produkcji biogazu lub biometanu? -Zapisz się na Kongres Biogazu i Biometanu:

  • 2 dni merytorycznej wiedzy,
  • prelekcje fachowców i praktyków biogazowych,
  • możliwość konsultacji indywidualnych,

Zarejestruj się teraz!!! 

Kontakt

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami już dziś:

+48 792 122 038, maciej.kosinski@magazynbiomasa.pl


Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Zdjęcie: pixabay.com
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE