Japońscy naukowcy znaleźli odpowiedź na najbardziej palące problemy naszej planety, jakimi są zmiany klimatyczne oraz gospodarka odpadowa. Stworzyli komponent, który jest niezbędny, aby skutecznie wytwarzać plastik biodegradowalny. Surowcem do jego produkcji będzie m.in. biomasa.

Reklama

Sposób na tworzenie opakowań

Naukowcy już od dawna pochylał się nad tym, jak w efektywny energetycznie i kosztowo sposób wytworzyć plastik biodegradowalny. Głównym obiektem zainteresowania badawczego stał się jego jeden składnik – kwas fumarowy. Jest to kluczowy komponent, powszechnie stosowany w opakowaniach do żywności. Tradycyjne metody jego pozyskiwania wymagają stosowania ropy naftowej, dwutlenku węgla i biomasy.


Czytaj też: Airbus do połowy lotów w Europie wykorzysta SAF


We wcześniejszych projektach zespół badawczy z Oasaka Metropolitan University kierowany przez prof. Yutakę Amao zademonstrował syntezę kwasu fumarowego z wodorowęglanu i kwasu pirogronowego, związku pochodzącego z biomasy. Wtedy zastosowano potencjał energii słonecznej. Z sukcesem udało się także wytworzyć kwas fumarowy, używając CO2 jako surowca i przetwarzając go bezpośrednio z fazy gazowej.

Wyjątkowość najnowszego wynalazku polega na tym, że dzięki wykorzystaniu układu katalitycznego, kwas fumarowy jest pozyskiwany w dwa razy bardziej efektywny sposób. Przekłada się to także na większą przyjazność środowiskową całego procesu.

Kwas fumarowy i plastik biodegradowalny


Czytaj też: Dekarbonizacja budownictwa jest możliwa. Tylko jak to zrobić?


Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Dalton Transactions.

– To niezwykle ważny postęp w złożonym systemie bio/fotokatalizatorów. Jest to cenny krok naprzód w naszych dążeniach do syntezy kwasu fumarowego z odnawialnych źródeł energii z jeszcze wyższą wydajnością, kierując nas w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości – powiedział prof. Amao.

Biomasa i paliwa alternatywne. Czytaj w internecie

Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa

Źródło: Osaka Metropolitan University

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE