Koncern lotniczy Airbus i światowy lider sektora energetycznego – TotalEnergies zawarły umowę o współpracy, której celem jest dekarbonizacja lotnictwa. W ramach porozumienia TotalEnergies będzie dostarczać zrównoważone paliwo SAF, z użyciem którego Airbus będzie realizował połowę swoich europejskich lotów.

Reklama

Emisje CO2 spadną o 90%

Airbus i TotalEnergies będą realizować swoje plany związane z dekarbonizacją lotnictwa poprzez wykorzystanie zrównoważonego paliwa lotniczego. Dzięki zastąpieniu w conajmniej połowie europejskich lotów realizowanych przez samoloty Airbus tradycyjnych paliw, paliwem SAF,  emisje CO2 w sektorze transportu lotniczego zostaną zredukowane nawet o 90%.

Partnerstwo Airbus i TotalEnergies to obejmie dwa główne obszary. Pierwszym z nich będą dostawy zrównoważonego paliwa lotniczego, dzięki któremu Airbus zrealizuje ponad połowę lotów w Europie. Drugi obszar współpracy dotyczyć ma współpracy przy wdrażaniu programu badawczego, który będzie miał na celu opracowanie w 100% zrównoważonych paliw pzrzenayonych do użytkowania teraz i w przyszłości. Ponadto, w ramach tej kooperacji zbadany zostanie wpływ składu zrównoważonych paliw lotniczych na redukcję emisji CO2.


Zarejestruj się na Kongres Biometanu


1,5 mln ton SAF do 20230 r.

Umowa koncernu lotniczego z gigantem energetycznym nie jest pierwszą tego rodzaju współpracą. Producent biopaliw realizował dostawy do kilku pierwszych lotów SAF samolotami Airbus, które miały miejsce w marcu 2023 roku.

Dla Patricka Pouyanné, prezesa i dyrektora generalnego TotalEnergies, rozwój produkcji biopaliw jest priorytetem w strategii firmy.

Rozwój zrównoważonych paliw lotniczych jest w centrum strategii transformacji naszej firmy, która wyznaczyła sobie cel 1,5 miliona ton rocznej produkcji SAF do 2030 roku – podsumował Patrick Pouyanné.

Z kolei Guillaume Faury, dyrektor generalny Airbus, zapewnia, że przyspieszenie wdrażania zrównoważonych paliw lotniczych jest niezbędne, dla dekarbonizacji transportu lotniczego i osiągnięcia wyznaczonych celów redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.

Rynek biogazu i biometanu. Czytaj za darmo w internecie!

źródło: energias-renovables.com

zdjęcie: H. Gousse, Airbus

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE