Liczba aut elektrycznych w Polsce dynamicznie rośnie. Rozbudowa infrastruktury ładowania, przy zwiększającym się popycie na pojazdy zeroemisyjne, jest niezbędna dla odpowiedniego rozwoju elektromobilności w Polsce. Grupa PKO Leasing rozszerza zakres finansowania rozwiązań wspierających rozwój elektromobilności.

Reklama

Coraz więcej pojazdów zeroemisyjnych

Pojazdy zeroemisyjne coraz bardziej „rozpychają się” na rynku motoryzacyjnym. Według Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, pod koniec marca 2022 r. w Polsce było zarejestrowanych ponad 45 tys. samochodów z napędem elektrycznym. W pierwszym kwartale tego roku ich liczba, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, zwiększyła się o 57 proc. PSPA prognozuje, że do 2025 r. po polskich drogach może jeździć ponad pół miliona aut zeroemisyjnych. Niemałe znaczenie w rozwoju tego trendu ma program „Mój elektryk” i możliwość otrzymania dofinansowania do kosztów leasingu i wynajmu długoterminowego.

Infrastruktura nie nadąża

Elektryfikują się również floty autobusów. Do połowy 2022 r. zbiorowy transport publiczny w polskich miastach będzie realizowany przez prawie 850 autobusów elektrycznych. Pod koniec marca park autobusów w Polsce liczył 720 sztuk.

Za rosnącym popytem na auta elektryczne cały czas nie nadąża jednak infrastruktura. Liczba ładowarek przyrasta zbyt wolno, aby zapewnić łatwy i szybki dostęp do źródła zasilania. PSPA podaje, że pod koniec marca w Polsce funkcjonowało 2113 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4118 punktów), z czego 29 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym.


Czytaj też: „Prądem w smog. Jak rozwijać infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych”


PKO Leasing – kompleksowe wsparcie dla wszystkich klientów

W zmniejszeniu tej dysproporcji może pomóc sfinansowanie zakupu urządzeń zasilających pojazdy elektryczne w formie leasingu lub pożyczki, którą do swojej oferty wprowadziła Grupa PKO Leasing. Ponadto od stycznia br. Grupa PKO Leasing pomaga swoim klientom w uzyskaniu dofinansowania do kosztów leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych w ramach programu „Mój elektryk”. Oferuje również pojazdy zeroemisyjne dostępne od ręki na platformie Automarket.pl.

„Obserwując otoczenie rynkowe oraz potrzeby naszych obecnych i potencjalnych klientów, przygotowaliśmy szeroką ofertę dla przedsiębiorców, którzy chcą mieć swój udział w rozwoju rynku pojazdów zeroemisyjnych poprzez rozbudowę sieci punktów ładowania – mówi Piotr Klimczak, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w PKO Leasing. – Zależy nam na kompleksowym wspieraniu wszystkich klientów niezależnie od profilu prowadzonego biznesu (…)

Dwie propozycje od PKO Leasing

Największa firma leasingowa w Polsce przygotowała dwie propozycje dla przedsiębiorców, inwestorów i podmiotów prywatnych. Pierwsza dotyczy finansowania w leasingu lub pożyczce punktów ładowania, które umożliwiają ładowanie pojedynczego pojazdu elektrycznego, pojazdu hybrydowego i autobusu zeroemisyjnego o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą min. 3 miesiące. Finansowanie dotyczy przedmiotów o maksymalnej wartości nawet do 250 tys. zł. Warunkiem otrzymania finansowania jest wkład własny w wysokości co najmniej 10 proc. wartości aktywa.

Druga oferta obejmuje finansowanie nowych stacji ładowania oraz magazynów energii o mocy powyżej 22 kW. Ta opcja umożliwia sfinansowanie za pomocą pożyczki wolnostojących obiektów budowlanych z zainstalowanym co najmniej jednym puntem ładowania lub urządzeń budowlanych obejmujących stacje ładowania związane z obiektem budowlanym, np. carporty. Stacje ładowania oraz magazyny energii dostępne są wyłącznie w pożyczce. Okres finansowania wynosi od 6 do 72 miesięcy, zaś maksymalna wartość przedmiotu to nawet 500 tys. zł.

„Posiadanie pojazdu zeroemisyjnego, a następnie zakup urządzenia do jego ładowania, to droga do pełnej elektromobilności. Przy rosnących cenach prądu, nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem może okazać się posiadanie własnej stacji ładowania samochodu elektrycznego, w której prąd wytwarzany jest za pomocą paneli fotowoltaicznych. Dla przedsiębiorców posiadających odpowiednią przestrzeń, inwestycja w rozwój małych instalacji fotowoltaicznych może być bardzo opłacalna” – komentuje Piotr Klimczak, dyrektor rynku maszyn i urządzeń w PKO Leasing.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Źródło informacji: Grupa PKO Leasing / PAP MediaRoom

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE