W obliczu dynamicznych zmian i nowych trendów na rynku energii, firma agriKomp przygotowuje się do realizacji swojej pierwszej inwestycji biometanowej w Polsce. To pionierskie przedsięwzięcie, które ma zostać zrealizowane jeszcze tej jesieni w województwie mazowieckim w gminie Ostrów Mazowiecka, jest efektem rodzinnej współpracy trzech rolników. Inwestycja zakłada budowę instalacji do wytwarzania biometanu z biogazu rolniczego o rocznej wydajności do 20,000 MWh.
Nowoczesna technologia i infrastruktura od agriKomp
Projekt przewiduje budowę m.in. trzech zbiorników fermentacyjnych, zbiornika magazynującego produkt pofermentacyjny oraz budynku sterowni. Kluczowym elementem będzie również zaawansowany system uzdatniania biogazu marki agriKomp. Do uzdatniania biogazu zostanie zastosowany autorski system firmy – agriPure Cube, oparty na separacji membranowej, który gwarantuje wysoką jakość uzyskanego biometanu, a tym samym sprostanie wymogom OSD dotyczącym ciepła spalania. Prace budowlane mają rozpocząć się na przełomie września i października tego roku, a zakończenie inwestycji – wraz z włączeniem do sieci gazowej – planowane jest na okres wakacyjny 2025.
Lokalizacja i uwarunkowania inwestycyjne
Decyzja o budowie biometanowni była wynikiem głębokich przemyśleń i analiz, które członkowie rodziny przeprowadzili w odpowiedzi na zmieniającą się sytuację na rynku energii elektrycznej. Pierwotnym pomysłem była budowa biogazowni rolniczej, jednak trudności w uzyskaniu pełnych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej oraz wyjątkowo korzystny przebieg sieci gazowej na działce przeznaczonej pod lokalizację przedsięwzięcia, skłoniły inwestorów do zmiany planów. Analiza finansowa przeprowadzona dla tego projektu wykazała, że sprzedaż biometanu przyniesie lepszy zwrot niż sprzedaż energii elektrycznej, co dodatkowo umocniło decyzję inwestorów.
Zrównoważone wykorzystanie surowców
Do produkcji biogazu zostaną wykorzystane wyłącznie odpady rolnicze, z przewagą obornika oraz gnojowicy pochodzącej z hodowli ponad 1500 sztuk krów mlecznych. Dodatkowo przewiduje się wprowadzenie do procesu stosunkowo niewielkiej ilość kiszonki z kukurydzy, która z przyczyn jakościowych nie została zużyta na potrzeby skarmiania zwierząt. Produkt pofermentacyjny, który pozostanie po produkcji biometanu, zostanie przeznaczony na cele nawozowe w gospodarstwach rodzinnych udziałowców spółki. Taki zrównoważony model produkcji i lokalnie prowadzonej gospodarki o obiegu zamkniętym wpisuje się w globalne trendy ekologiczne.
Czytaj też: Miłosz Motyka: Dla nas biogaz i biometan to bezpieczeństwo energetyczne Polski
Perspektywy rozwoju i współpraca
Inwestycja opiera się na 20-letnim wsparciu sprzedaży biometanu w ramach systemu FIP, co zapewnia stabilność finansową projektu. Sprzedaż biometanu będzie realizowana na podstawie umowy z zagranicznym kontrahentem, co dodatkowo podkreśla międzynarodowy charakter tego przedsięwzięcia.
Dotychczasowa współpraca z firmą agriKomp Polska okazała się na tyle owocna, że powierzono jej nie tylko kompleksową budowę instalacji wraz z wyposażeniem w autorską linię technologiczną, ale także przyszłą opiekę serwisową. Będzie to 44. instalacja biometanowa w Europie wybudowana w oparciu o technologię agriKomp, co podkreśla wysoką jakość i niezawodność oferowanych przez firmę rozwiązań. Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umowy na 3 kolejne instalacje biometanowe na terytorium Polski.
Inwestycja w biometanownię to nie tylko krok w kierunku zrównoważonego rozwoju energetycznego, ale także przykład, jak rodzinna inicjatywa może przekształcić się w nowoczesne i dochodowe przedsięwzięcie. Połączenie zaawansowanej technologii dostarczonej przez sprawdzonego dostawcę, zrównoważonego wykorzystania lokalnych surowców oraz międzynarodowej współpracy daje nadzieję na sukces projektu, który może stać się wzorem dla innych inwestycji w sektorze energii odnawialnej.
Tekst: Paulina Bogaczyńska, Specjalista ds. marketingu i administracji, agriKomp Polska Sp. z o.o.
Newsletter
Bądź na bieżąco z branżą OZE