Koncepcja piaskownic regulacyjnych to jedno z innowacyjnych rozwiązań, które mają przyspieszyć rozwój krajowego sektora energii i gazu. Nowelizację ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74) skierowano do konsultacji publicznych.
Rozwój sektora energii
Celem wprowadzenia nowelizacji ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), jest rozwój sektora energii i gazu w Polsce. Zakłada ona wdrożenie rozwiązań, które mają przyspieszyć ten proces. Wśród nich znajduje się m.in. koncepcja tzw. piaskownic regulacyjnych.
Co to są piaskownice regulacyjne?
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest to mechanizm stosowany w branży energetycznej w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii i Holandii. Piaskownica regulacyjna to konstrukcja prawna, umożliwiająca podmiotom gospodarczym działanie w bezpiecznym środowisku testowym. Ich celem jest umożliwienie eksperymentowania z danym projektem lub usługą na złagodzonych zasadach.
Z uwagi na dużą dynamikę rozwoju rynku energetycznego, przepisy prawa mogą „nie nadążać” za zmianami w energetyce. Konieczne jest więc wprowadzenie rozwiązań umożliwiających innowatorom eksperymentowanie w sprawdzonym środowisku testowym i na złagodzonych zasadach prawnych.
-Piaskownice regulacyjne przyczynią się do promocji nowych rozwiązań na rynkach energetycznych i testów ich skuteczności. Projekty realizowane w ramach piaskownic powinny przynieść wymierną korzyść transformacji energetycznej – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Czytaj też: Program Mój Prąd – kończą się pieniądze!
Po co nam piaskownice regulacyjne?
Głównym celem, jaki mają realizować piaskownice jest przyspieszenie rozwoju sektora energetycznego poprzez ułatwienie innowacyjnym rozwiązaniom wejścia na rynek. Kluczowa jest tutaj możliwość sprawdzenia nowych technologii i modeli biznesowych, które w codziennych warunkach, nie mogłyby być testowane.
–W przypadku piaskownic regulacyjnych, nie ma ściśle określonego zakresu innowacji, które mogą być testowane. Innowatorzy sami wskazują we wniosku, jaką nowość proponują wprowadzić: produkt, usługę czy model biznesowy. Liczy się ich pomysłowość oraz efekty, jakie przyniesie testowanie i praktyczne zastosowania nowatorskiego rozwiązania. Z założenia, powinno ono przyczyniać się do rozwoju rynku energetycznego, wsparcia przebiegu transformacji energetycznej, wzrostu konkurencyjności oraz usprawniania działania systemów– podsumowuje minister Kurtyka.
Kto skorzysta?
Beneficjentami piaskownic regulacyjnych są m.in. podmioty wprowadzające innowacje. Autorzy nowych rozwiązań i modeli biznesowych pozyskują wiedzę, jakie dodatkowe dokumenty i pozwolenia są konieczne do dalszego wdrażania ich pomysłu po „wyjściu z piaskownicy”. Co ważne, podmioty mają szansę zapoznać rynek ze swoim produktem.
Piaskownice przyciągają nowych inwestorów i podmioty, dysponujące pomysłami oraz gotowymi projektami nowoczesnych produktów czy usług. Natomiast, sami odbiorcy produktów proponowanych przez eksperymentatorów, mogą zapoznać się z technologiami wprowadzanymi na rynek z wyprzedzeniem.
Magazyn Biomasa – sierpień 2021:
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
zdjęcie: gov.pl