PepsiCo Portugal zainwestuje 7,5 miliona euro w nowy fermentator biogazu do przetwarzania odpadów organicznych z zakładu Carregado.

To pierwszy taki projekt w południowej Europie. Jest częścią „PepsiCo Positive” (pep+) – nowej strategii zrównoważonego rozwoju. Budowa rozpocznie się w kwietniu.

Reklama

Fermentator biogazu zmniejszy zużycie gazu ziemnego

Nowy fermentator biogazu będzie wykorzystywał osady powstałe w zakładowej oczyszczalni ścieków oraz obierki ziemniaczane, a także inne odpady żywnościowe nienadające się do spożycia. Będą one przetwarzane w biogaz, który będzie poddawany wstępnej obróbce w oczyszczalni. Tam będzie przekształcany w biometan.

— Nowa komora fermentacyjna będzie w stanie przetwarzać ponad 21 900 ton odpadów organicznych rocznie w 4 818 000 m3 biometanu rocznie, co odpowiada 30% redukcji emisji dwutlenku węgla podczas procesu produkcyjnego — powiedział Nelson Sousa, przedstawiciel PepsiCo i kierownik zakładu w Portugalii.


Zarejestruj się na Warsztaty biometanowe!


Biofermentator przyczyni się również do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego. Biogaz będzie wykorzystywany bezpośrednio jako paliwo na różnych etapach produkcji, a także używany do odkażania linii produkcyjnych i podgrzewania wody sanitarnej w szatniach i stołówce.

— Z dumą rozpoczynamy rok ogłoszeniem tego pionierskiego projektu w południowej Europie, który jest dużym krokiem w procesie transformacji w kierunku pozytywnego łańcucha wartości. Dzięki nowemu biofermentatorowi będziemy efektywniej współpracować z planetą, tworząc alternatywne rozwiązania energetyczne. Budowa nowego biofermentatora rozpocznie się na wydzielonym terenie obok fabryki od drugiego kwartału 2023 roku, zajmując łącznie 420 m — powiedział Fernando Moraga, dyrektor krajowy PepsiCo w Portugalii.


Biogazownie w Polsce – sprawdź na mapie!


PepsiCo działa na rzecz klimatu

To nie jedyna inicjatywa PepsiCo związana z działaniem na rzecz klimatu. Firma wykorzystuje energię elektryczną ze zrównoważonych źródeł we wszystkich swoich obiektach w Portugalii.

Od 2012 roku fabryka Carregado posiada w swojej oczyszczalni ścieków instalację do produkcji biogazu pozwalającą na 50% redukcję zużycia energii elektrycznej. Zrealizowano również projekt ponownego wykorzystania ciepła w piecach firmy Doritos, który pozwala na odzyskiwanie traconej energii w momencie skraplania pary, co zmniejszy zużycie gazu w fabryce o nawet 5%.

Inwestycje te są częścią celów podjętych przez PepsiCo. Ich planem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w swoich bezpośrednich działaniach o 75% i pośrednich o 40% do 2030 r. Jest to ekwiwalent usunięcia z dróg ponad pięciu milionów samochodów na rok.

Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: NewDetail

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE