Uniwersytet Śląski w Katowicach i miasto Jaworzno rozpoczęły współpracę, która ma na celu wykorzystanie eksperymentalnego źródła energii. Pellet z trawy – bo o nim mowa – znajdzie zastosowanie w Miejskim Centrum Kultury i Sportu.
Efekt długotrwałych rozmów
Podczas wyjazdowego posiedzenia komisji środowiska i gospodarki wodnej, komisji ds. klimatu oraz komisji rolnictwa i terenów wiejskich Urzędu Marszałkowskiego odbyło się spotkanie prezydent Jaworzna – Pawła Silberta oraz dyrektora MCKiS Sebastiana Kuś. Tematem rozmów stało się zagospodarowanie biomasy w formie różnego typu odpadów zielonych pochodzących z obiektów, nad którymi administrację sprawuje MCKiS.
Czytaj też: Czy w Ostrowie Wielkopolskim powstanie elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów?
Docelowo pellet z trawy i innej biomasy ma być spalany w piecach CO. Porozumienie pomiędzy katowickim Uniwersytetem Śląskim, prezydentem miasta i dyrektorem MCKiS w sprawie tego nowatorskiego przedsięwzięcia zostało zawarte już parę miesięcy wcześniej. Na przestrzeni tego czasu naukowcy opracowywali optymalny skład dla pelletu. Ponadto poddali analizie kwestię jego emisyjności, badając jakie gazy przedostają się do atmosfery w procesie spalania oraz na ile spełniają one normy środowiskowe.
– Ten projekt ma wiele korzyści – powiedział Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Zagospodarowujemy odpady zielone, których w mieście mamy bardzo dużo, tworząc z nich ekologiczne paliwo pozwalające ogrzewać zimą miejskie budynki. Projekt jest pilotażowy, realizowany na razie na niewielką skalę w MCKiS, ale jego wyniki są bardzo optymistyczne – dodał.
Pellet z trawy to korzyść dla środowiska
Czytaj też: ITPO dla Grudziądza – ciepło i prąd z odpadów
Podczas spotkania radnych prezentowano wyniki badań, a także pokazywano jak dokładnie przebiega proces produkcji pelletu. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego podkreślali, że zastosowanie odpadowej biomasy na cele energetyczne to działanie prośrodowiskowe.
– Zapobiega gniciu trawy na składowiskach odpadów, co jest szkodliwe dla środowiska. Bowiem podczas procesów gnilnych wytwarzają się takie groźne gazy jak np. metan. Tymczasem trawa, która zostaje ususzona, nie gnije, a siano może być surowcem energetycznym w obiegu zamkniętym – tłumaczyła prof. Iwona Jelonek.
Biomasa i paliwa alternatywne
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!
Zdjęcie i źródło: Jaworzno