Ostrów Wielkopolski walczy o tańsze, ekologiczne ciepło dla mieszkańców. Władze miasta, chcąc odejść od paliw kopalnych, zwracają się ku bezemisyjnym źródłom energii. W mieście ma powstać elektrociepłownia zasilana paliwem z odpadów komunalnych. W zeszłym tygodniu przeprowadzono pierwszą turę konsultacji społecznych.

Reklama

„Niższe rachunki”. „Niższe koszty zagospodarowania odpadów”

„Niższe rachunki”. „Niższe koszty zagospodarowania odpadów” – to hasła promujące nowy projekt budowy niskoemisyjnej, przyjaznej środowisku elektrociepłowni zasilanej paliwem z odpadów w Ostrowie Wielkopolskim. Realizację inwestycji planuje Centrum Rozwoju Komunalnego S.A.

Instalacja ma być zlokalizowana w obrębie przemysłowych terenów miasta i spełniać tzw. standardy BAT (Najlepsze Dostępne Techniki). W nowym zakładzie planuje się przekształcanie rocznie 22 tys. ton odpadów nienadających się do recyklingu i biomasy. Inwestycja znacząco ograniczy składowanie odpadów na miejskim składowisku, co oprócz korzyści ekologicznych, przełoży się także na oszczędności dla miasta i mieszkańców. 


Czytaj też: Energia z odpadów komunalnych dla mieszkańców Nysy


Zakład termicznego przekształcania odpadów – konsultacje społeczne

„Inwestycja jest obecnie na etapie procedury formalno-prawnej związanej z uprawomocnieniem się decyzji środowiskowej i uzyskaniem pozostałych decyzji administracyjnych. To także okres prowadzenia konsultacji z mieszkańcami – mówi Marek Karolczak, Prezes CRK S.A.”

23 października przedstawiciele CRK odpowiadali na pytania mieszkańców w specjalnie przygotowanym punkcie konsultacyjnym. Zakład termicznego przekształcania odpadów budzi wiele kontrowersji. Część mieszkańców jest stanowczo przeciwna pomysłowi. Elementem działań informacyjnych związanych z inwestycją jest organizacja wyjazdów studyjnych do funkcjonujących już w Polsce zakładów. Z informacji podanych przez portal wlkp24.info wynika, że po zwiedzaniu instalacji w Koninie i Poznaniu, grupa negatywnie nastawionych ostrowian, zmieniła zdanie. Podczas konsultacji społecznych przedstawiciele CRK przekonywali nadal nastawionych sceptycznie mieszkańców.

Energia z odpadów – korzyści ekonomiczne i ekologiczne

Oczywiste korzyści płynące z budowy nowej elektrociepłowni to ograniczenie wykorzystania węgla, a co za tym idzie zmniejszenie emisji CO2, ale przede wszystkim znaczące oszczędności dla odbiorców ciepła. 

W kraju działa w tej chwili 9 elektrociepłowni produkujących energię z odpadów i, jak podaje CRK, żadna z nich w ostatnim okresie galopujących cen energii, nie wnioskowała o wzrost taryfy. To namacalny dowód na to, że ciepło wytwarzane z odpadów jest znacznie tańsze od powstającego ze źródeł kopalnych. 

„Według danych Urzędu Regulacji Energetyki, średnia cena ciepła produkowanego w Polsce z odpadów komunalnych w 2021 roku wyniosła 36,69 zł/GJ i była tańsza o ponad 20 % od węgla kamiennego oraz o ponad 30% od gazu ziemnego” – podaje Centrum Rozwoju Komunalnego.

Biomasa i paliwa alternatywne

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

źródło: wlkp24.info, www.crk.com.pl

zdjęcie: www.crk.com.pl

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE