Program „Czyste Powietrze” miał zrewolucjonizować walkę ze smogiem w Polsce. Przez prawie 3 lata od jego uruchomienia złożono ponad 111 tys. wniosków na wymianę dotychczasowego źródła ciepła. Z tego 23 233 wniosków dotyczyło kotłów na biomasę, w tym pellet. Dlaczego nie więcej? Szyki pelleciarzom wciąż miesza węgiel i…gaz.
Przypomnijmy: „Czyste Powietrze” pozwala na wymianę/modernizację dotychczasowego źródła ciepła na nową, efektywną energetycznie i ekologiczną instalację. Od stycznia br. kocioł finansowany z programu musi mieć także certyfikat Ecodesign.
Flagowe narzędzie rządu do walki ze smogiem od początku budzi jednak zastrzeżenia części środowisk ekologicznych i lokalnych alarmów smogowych. Bo pozwala na dotowanie urządzeń grzewczych zasilanych węglem, olejem i gazem.
A to kłóci się z polityką Unii Europejskiej, która planuje całkowite odejście od paliw kopalnych, oraz z unijną dyrektywą o efektywności energetycznej budynków, która zakłada, że do 2050 r. żaden dom w Europie nie może czerpać z nich energii. W październiku 2019 r. działacze Rybnickiego Alarmu Smogowego oraz Fundacji 360! wysłali do Komisji Europejskiej skargę w sprawie programu ,,Czyste Powietrze”. Według nich zasady dofinansowania zakupu i montażu kotłów na węgiel w jego ramach są sprzeczne z prawem UE. KE do tej pory nie ustosunkowała się do sprawy, co potwierdza Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.
Pieniądze z UE nie na węgiel
Sprawa finansowania kotłów na paliwa kopalne będzie jednak prawdopodobnie wracała jak bumerang. Już w zeszłym roku Piotr Woźny, były prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz były pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze” potwierdził, że z rozmów z Komisją Europejską jasno wynikało, że w przyszłej perspektywie finansowej UE nie ma w planach finansowania i dotowania wymiany domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych. Nowy unijny budżet zacznie obowiązywać od 2021 r. i zakłada m.in. inwestycje w technologie, które ożywią odbudowę gospodarki przez „czysty przemysł”.
Polska jest jednym z jego największych beneficjentów. Czy pieniądze, które otrzyma wykorzysta do większego wsparcia paliw odnawialnych, w tym pelletu? Na razie nic na to nie wskazuje.
Pellet w programie Czyste Powietrze
Zgodnie z aktualnymi danymi NFOŚiGW do 26 czerwca br. złożono ponad 111 tys. wniosków o wymianę dotychczasowego źródła ciepła w ramach „Czystego Powietrza”. 23 233 wnioski dotyczyły kotłów na biomasę/pellet, z czego pozytywnie rozpatrzono 19 069. Zaś 51 188 wniosków dotyczyło kotłów gazowych, dofinansowanie otrzyma 42 062 gospodarstw domowych.
To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w Magazynie Biomasa. Sprawdź poniżej:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!