Jaką rolę w programie Czyste Powietrze odgrywa pellet? O roli tego biopaliwa w najważniejszym, krajowym projekcie antysmogowym mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.
Pellet w programie Czyste Powietrze
W ramach ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze”, który uwzględnia szereg możliwych do zainstalowania urządzeń grzewczych, do kosztów kwalifikowanych zalicza się m.in. zakup oraz montaż nowych źródeł ciepła na biomasę, w tym na pellet drzewny, które spełniają odpowiednie wymagania techniczne określone w załącznikach do programu.
– Pellet, jako paliwo ekologiczne o wysokiej wartości opałowej, zajmuje ważną rolę w programie „Czyste Powietrze”. Stanowi jedyną alternatywę wśród paliw stałych w odniesieniu do węgla kamiennego w formie ekogroszku. Kotły na biomasę, w tym na pellet drzewny, są też alternatywą dla innych, często droższych w eksploatacji źródeł ciepła wybieranych przez beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.
Odnotowaliśmy blisko 17 tysięcy złożonych wniosków o dofinansowanie uwzględniających kotły na biomasę, głównie na pellet drzewny. Jest to trzecie najchętniej wybierane źródło ciepła do końca 2020 r. i stanowi ponad 23% zamontowanych źródeł ciepła spośród wszystkich dostępnych w programie „Czyste Powietrze”.
Warto też przypomnieć, szczególnie wnioskodawcom zamierzającym korzystać z pierwszej części programu Czyste Powietrze, że od 1 lipca 2021 roku kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie – związanym z niższą emisją cząstek stałych – zyskają wyższe dofinansowanie w stosunku do pozostałych kotłów na pellet drzewny uwzględnionych na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM) dofinansowywanych w programie.
Zachęcam do lektury niniejszego raportu – zwłaszcza do fragmentu, w którym mowa jest o dofinansowaniach z programu „Czyste Powietrze” w odniesieniu do rozwiązań pelletowych – tam Czytelnicy znajdą więcej szczegółów.
Sprawdź nasz raport pelletowy. Pobierz za darmo:
Raport Pellet drzewny w Polsce
Wyślij link na adres:
Zdjęcie: NFOŚiGW
Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:
Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!