Pellet drzewny – paliwo, które od paru lat systematycznie zdobywa rynki głównie europejskich konsumentów energii, szczególnie użytkowników najprostszych w konstrukcji urządzeń małej mocy stosowanych w domowych instalacjach centralnego ogrzewania. Co kryje nazwa, która kojarzy się z przedmiotami (najczęściej drewnianymi) przeznaczonymi do składowania i transportu różnego rodzaju to warów (palety transportowe)?

Pellet (prawidłowa nazwa angielska – pellets) to nazwa granulek o różnym kształcie. Właściwa polska nazwa – granulat paliwowy – niestety nie przyjęła się. Tak więc w Polsce stosuje się kilka spolszczonych nazw: pelety, pelet, pellet, nawiązujące do nazwy w języku angielskim. Słowo pellets tłumaczymy nie tylko jako granulat, ale także jako pastylki, co może być źródłem wielu nieporozumień.

Reklama

Pellet to nie rodzaj paliwa, ale jego forma, o czym również należy pamiętać. W formie pelletu oferowane są również pasze dla zwierząt, ściółki dla zwierząt, nawozy dla ogrodnictwa, a także paliwa węglowe (z węgli kopalnych). Stąd mówiąc o pellecie, który ma być stosowany w charakterze paliwa do instalacji energetycznej małej mocy, konieczne jest podanie dodatkowej informacji np. pellet drzewny, pellet ze słomy itd. Najczęściej spotykany pellet paliwowy ma postać walców o średnicy nie przekraczającej 25 mm. W literaturze znaleźć można informacje o pelletach wytworzonych także w kształcie prostopadłościanów, jednakże w swojej praktyce zawodowej nie udało mi się spotkać tego rodzaju granulek.

Z czego robi się pellet?

Najpowszechniej występujący pellet paliwowy wytwarza się z biomasy roślinnej, takiej jak drewno roślin drzewiastych (biomasa drzewna), czy też tkanki lignocelulozowe roślin jednorocznych i kilkuletnich (biomasa zielna). Rozdrobnione i wysuszone cząstki lignocelulozowe poddaje się szeregowi operacji technologicznych, z których najważniejszą jest proces zagęszczania (prasowania) prowadzony w granulatorach.

Aktualnie na rynku znaleźć można instalacje do granulowania (pelletowania) oferowane przez wiele firm o różnych konstrukcjach. Spośród wielu surowców roślinnych najczęściej wykorzystywanym do wytwarzania pelletu jest drewno drzew leśnych, a spośród roślin zielnych – słoma różnych gatunków zbóż.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Z uwagi na szereg właściwości paliwowych to właśnie pellet wytwarzany z drewna stanowi najpopularniejsze na rynku paliwo biomasowe stosowane do zasilania instalacji energetycznych małej mocy. Wynika to z podstawowych właściwości paliwowych drewna, takich jak: niska zawartość składników mineralnych oznaczanych jako popiół, relatywnie wysoka wartość opałowa (porównywalna do gorszych gatunków węgla), niska zawartość pierwiastków strukturalnych (siarka, azot, chlor), niska zawartość toksycznych pierwiastków śladowych (arsen, kadm, chrom, miedź, nikiel, ołów, cynk i rtęć). Te właściwości sprawiają, że drewno i wytworzony z niego pellet wyróżniają ten materiał spośród innych, palnych materiałów biomasowych.

Cały artykuł przeczytasz w naszym raporcie pelletowym. Pobierz go za darmo poniżej:

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: dr hab. inż. Wojciech J. Cichy, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Drewna, Poznań
Zdjęcie: Shutterstock
Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE