Bioenergia stanowi obecnie największe odnawialne źródło energii w Unii Europejskiej. Elementem tej branży jest sektor pelletu drzewnego – dostępnego i powszechnie używanego źródła ciepła ogrzewania domów i mieszkań w UE. Ogrzewanie pelletem drzewnym każdego typu budynków jest bezpieczne, zgodne z przepisami prawa oraz normami, a także sprzyja efektywności energetycznej.

Reklama

Pellet drzewny produkuje się po to, aby służył jako opał. Wykorzystuje się go w ogrzewnictwie indywidualnym, obiektach komercyjnych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej. Każdy aspekt związany z pelletem drzewnym wytwarzanym w tym celu znajduje swoje odwzorowanie w przepisach. Instalacje i urządzenia do spalania pelletu są także uregulowane prawnie z uwzględnieniem dbałości o czyste powietrze i efektywne wykorzystanie energii drzemiącej w tym biopaliwie. Wyprodukowanie pelletu nie jest skomplikowanym procesem.

Pelletyzacja i brykietowanie różnych materiałów sypkich są powszechnie znane od wielu lat. Właściwości gotowego wyrobu są zawsze wypadkową użytego surowca. Fakt, że niekiedy wytwórcy pelletu chcą nazywać swój produkt pelletem drzewnym wedle definicji pochodzącej z przepisów, dyrektyw i norm, nie oznacza automatycznie, że produkują pellet drzewny do ogrzewania. Wytwarzania pelletu jako granulatu nie ograniczają przepisy, nie istnieje również katalog zakazanych do tej produkcji surowców.

Produkcja pelletu drzewnego do ogrzewania – przepisy

Inaczej sprawa wygląda przy produkcji pelletu drzewnego do ogrzewania. Zarówno użyty surowiec jak i dodatki są ściśle określone, a finalny produkt musi spełniać konkretne wymagania. Producent odpowiada za wprowadzenie właściwego produktu do obrotu.

Przez wiele lat na cele energetyczne produkowano pellet o różnych parametrach długości, średnicy bądź użytego surowca. Dopiero, gdy określono czym jest pellet drzewny do ogrzewania, nastąpił dynamiczny rozwój tego sektora na całym świecie. Zanim wprowadzono przepisy prawnie obowiązujące ustalono standardy jakościowe i normy. Określone parametrami paliwo dało możliwość projektowania i konstruowania kotłów centralnego ogrzewania, automatyki sterującej, systemów magazynowania i podawania pelletu drzewnego. Co więcej, można było określić graniczne wartości emisji oraz wyznaczyć poziom efektywności energetycznej.

GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!

Wiele krajów członkowskich UE ustanowiło obowiązkowy system certyfikacji pelletu drzewnego, aby zagwarantować należytą ochronę konsumenta, a wypadkowo również ochronę powietrza. Zapobiega to próbom (nawet nieumyślnej) produkcji pelletu, który z uwagi na niespełnienie norm, nie powinien być spalany w domowych piecykach czy kotłach.

W Polsce nie ma obowiązkowego systemu certyfikacji pelletu drzewnego oraz nie istnieje akt prawny
dający podstawę prawną do monitorowania jego rynku. Wydaje się jednak, że jest to kwestia czasu, gdyż to niezbędny element odpowiedniej ochrony konsumenta oraz powietrza. Jest to zaniechanie, które musi być szybko naprawione przez rząd. Ochronę konsumentów zapewnia Państwowa Inspekcja Handlowa działająca w ramach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Producent pelletu ma obowiązek informować o właściwościach i parametrach technicznych oferowanego wyrobu zgodnie z rzeczywistością, a instytucje państwowe szczegółowo to weryfikować.

Mimo brakującej regulacji o monitorowaniu biopaliwa jakim jest pellet drzewny, w Polsce obowiązuje szereg aktów prawnych oraz norm dotyczących tego paliwa – pośrednio lub bezpośrednio. Pellet drzewny nie jest eksperymentalnym paliwem dającym ciepło, stosowanym przez laboratoria badawcze. Pellet drzewny to legalny opał, źródło ciepła z energii odnawialnej, który można kupić w składzie opału, na stacji paliw, w osiedlowym sklepie czy markecie budowlanym, odebrać w paczkomacie lub zamówić z dostawą do domu. Tak jest na całym świecie i tak jest w Polsce.

Czy wykorzystywanie pelletu drzewnego do ogrzewania domów jest właściwe? Tak! Jako Czytelnicy niniejszego raportu wyciągną Państwo samodzielnie wnioski, ale należy powiedzieć to wyraźnie: ogrzewanie pelletem jest zgodne z prawem, a sam pellet drzewny jako paliwo posiada określoną normami charakterystykę, wdrożony i sprawdzony system certyfikacji oraz uregulowany w przepisach wspólnotowych i krajowych status jako odnawialne źródło energii (por. str. 48-54).

Pellet drzewny to nie jest odpad, tym bardziej odpad niebezpieczny.

To tylko fragment artykułu. Cały przeczytasz w raporcie pelletowym. Pobierz za darmo!

Raport Pellet drzewny w Polsce

Pobierz raport

Wyślij link na adres:

Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].

Tekst: Tomasz Nowak, prezes zarządu BIOPAL
Zdjęcie: Shutterstock

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z branżą OZE