Pellet – czy kolor ma znaczenie? Sprawdź koniecznie!

Pellet - czy kolor ma znaczenie

Pellet drzewny staje się coraz bardziej popularnym paliwem dla kotłów w gospodarstwach domowych. Użytkownicy tego ekologicznego paliwa należącego do biopaliw stałych borykają się jednak z wieloma problemami. Większość z nich dotyczy jakości pelletu. Nabywcy chcą wiedzieć, jak szybko przetestować pellet, by być pewnym, że jego spalanie nie spowoduje awarii kotła. Czy kolor ma znaczenie?

W ofertach składów opału pellet drzewny zajmuje obecnie jedno z wyższych miejsc. Co więcej, pojawiają się w nich produkty różnych marek, w różnej cenie, ale także o różnym kolorze!

Pellet – czy kolor ma znaczenie?

Kupować pellet ciemny czy jasny? Kolor pelletu przede wszystkim zależy od gatunku drewna, z którego został zrobiony. Najjaśniejszy zrobiony jest z drewna brzozy, sosny, świerku. Ciemniejszy – z buku, wiśni, orzecha, kasztanowca.

Bywa, że w dwóch stojących obok siebie workach pelletu z tego samego surowca, tego samego producenta jest produkt o różnym odcieniu. To normalne. Każde drzewo może mieć i inny odcień drewna, więc i pellet z niego wykonany może różnić się kolorem.


GDZIE KUPIĆ DOBRY PELLET? SPRAWDŹ NA NASZEJ MAPIE!


Czy ciemna barwa pelletu może wskazywać, że jest on zanieczyszczony? Może, ale nie musi. Jeśli jest on ciemniejszy niż być powinien może to oznaczać, że w procesie produkcyjnym doszło do „zanieczyszczenia” np. korą. Z pozoru to nic nieznacząca skaza. Czy jednak może to być niebezpieczne dla kotła? Zakładając, że kora, jako wierzchnia warstwa drzewa bywa zanieczyszczona piaskiem – to tak. Spalanie pelletu z piaskiem jest zagrożeniem dla sprawnego funkcjonowania kotła.

Czy jasna barwa pelletu zapewnia, że jest to dobre paliwo? Niekoniecznie. Zdarzają się przypadki, że do pelletu dodaje się różnego rodzaju środki „rozjaśniające”.

Wniosek jest jeden: kolor pelletu nie jest wyznacznikiem jego jakości.

Chcesz wiedzieć więcej? Dlatego czytaj Magazyn Biomasa. W internecie za darmo:

Inne wydania Magazynu Biomasa znajdziesz tutaj. Dlatego kliknij i czytaj!

Tekst: BEM
Zdjęcie: Shutterstock

This post is also available in: polski

bem